fbpx
Wpisz słowa lub zdania, które chcesz wyszukać, postaramy się je dla Ciebie odnaleźć.

Czego szukasz?

Pierwsza pomoc w hipotermii kurs pierwszej pomocy Wrocław szkolenie z pierwszej pomocy we Wrocławiu

Pierwsza pomoc w Hipotermii

Hipotermia.

Pierwsza pomoc w Hipotermii.

Coraz zimniej … okres jesienny a później zimowy spowoduje dwie rzeczy, których możemy być pewni. Po pierwsze spadek temperatury, po drugie wychłodzenie naszych organizmów, jeżeli odpowiednio o siebie nie zadbamy. Uwaga, … ale na wychłodzenie organizmu jesteśmy narażeni niezależnie od pory roku i otoczenia, w którym się znajdujemy jednak w okresie jesienno-zimowym a zwłaszcza zimą, to ryzyko jest największe.
Hipotermia.

Co to jest hipotermia?

Hipotermia to nic innego jak obniżenie temperatury wewnętrznej (głębokiej) naszego organizmu poniżej normalnego zakresu jej zmian. To stan, w którym temperatura ta spada poniżej 35 stopni Celsjusza. Hipotermia upośledza przede wszystkim pracę ośrodkowego systemu nerwowego. Powoduje zaburzenia rytmu serca i zahamowanie ośrodka oddechowego, co w konsekwencji może doprowadzić do zgonu w jej najcięższym stadium.

Pierwsza pomoc w hipotermii kurs pierwszej pomocy Wrocław szkolenie z pierwszej pomocy we Wrocławiu

Niska temperatura. Pierwsza pomoc w hipotermii.

Hipotermia.

Jak tracimy ciepło?

Do wychłodzenia organizmu dochodzi najczęściej z powodu złych warunków atmosferycznych, zwłaszcza, jeżeli człowiek przez dłuższy czas jest wystawiony na zimno, wilgoć lub wiatr. Ciało traci temperaturę na skutek promieniowania – emisji energii cieplnej do otoczenia, konwekcji – oddawanie ciepła np. poprzez wystawienie się na wiatr, lub np. wymianę ciepła „z ciała do wody”, przewodzenia – np. poszkodowany na skutek upadku leży w śniegu lub na zamarzniętej ziemi, parowania – oddanie ciepła wraz z poceniem się.

Hipotermia.

Kto jest narażony na wychłodzenie organizmu, czyli hipotermię?

Każdy! Jednak szczególnie narażone na hipotermię są osoby starsze, dzieci, osoby osłabione (chore) lub … będące pod wpływem alkoholu! Hipotermia to nie tylko „góry, las, czy środowisko generalnie nazywane przez nas nieprzyjaznym” W aglomeracjach miejskich również spotykamy się z hipotermią, którą nazywamy „miejską” Narażone są przede wszystkim osoby czasowo lub stale bezdomne, często pod wpływem alkoholu. Hipotermia „miejska” dotyka również osób starszych, które rzadko opuszczają swoje domostwa i zazwyczaj w nich zostają odnalezione. Zatem szczególnie w okresie jesienno – zimowym nie przechodźmy obojętnie obok osób bezdomnych, starszych i samotnych. Nie przechodźmy obojętnie – NIGDY.

Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej: Akcja ratunkowa Babia Góra. Akcja ratunkowa w masywie Babiej Góry 29/30.12.2014. Pozaustrojowe leczenie pacjenta w hipotermii głębokiej w trakcie zatrzymania krążenia.

Hipotermia.

Rozpoznanie i objawy hipotermii.

Według czterostopniowej szwajcarskiej skali hipotermii (Swiss Staging System) hipotermię i jej objawy dzielimy na:

Stopień Objawy Temperatura
1 przytomność, drżenia mięśniowe   35-32°C
2 zaburzenia stanu świadomości, brak drżeń mięśniowych < 32-28°C
3 utrata przytomności, zaburzenia częstości tętna i oddechu < 28-24°C
4 utrata przytomności, brak oznak życia, zatrzymanie krążenia < 24°C

W łagodnej hipotermii – I stopień poszkodowany jest przytomny, występują drażnienia mięśniowe, poszkodowany może być osłabiony, może mieć trudności z mówieniem czy ból i zawroty głowy. W kolejnym stadium – II a później III stopień, czyli hipotermii umiarkowanej, nie występują drżenia mięśniowe spada częstotliwość oddechów i akcji serca. Poszkodowany może mieć halucynacje, zachowywać się nieracjonalnie a stan jego świadomości ulega pogorszeniu do utraty przytomności włącznie. W hipotermii ciężkiej IV stopień następuje utrata przytomności, spadek ciśnienia tętniczego krwi, śpiączka, zaburzenia oddychania, pojawiają się zaburzenia rytmu serca, które powodują całkowity zanik czynności mechanicznej i elektrycznej serca.

Pierwsza pomoc w hipotermii kurs pierwszej pomocy Wrocław szkolenie z pierwszej pomocy we Wrocławiu

Koc termiczny Blizzard 3 Layer Survival Blanket.

Hipotermia.

Pierwsza pomoc w hipotermii.

Pierwsza i najważniejsza rzecz w hipotermii łagodnej – I stopień to zadbanie o termikę poszkodowanego. Przerywamy (izolujemy), zatem narażanie poszkodowanego na wszystkie czynniki wychładzające i ewakuujemy ostrożnie do pomieszczeń/miejsc ciepłych, bezwietrznych, zdejmujemy mokre ubrania i wymieniamy na suche, okrywamy poszkodowanego dodatkowymi warstwami – i stopniowo ogrzewamy. Jeżeli chory jest przytomny, można podać doustnie ciepłe słodkie płyny. Poszkodowanego możemy ogrzewać również za pomocą pakietów grzewczych. Najważniejsza zasada – im więcej dodatkowych warstw tym lepiej! Zakładamy zatem na poszkodowanego wszystko co mamy pod ręką, a ostatnią warstwą jest folia NRC. Sama folia NRC jako jedna warstwa izolująca nie wystarczy. Poszkodowanego zawsze trzeba “opakować szczelnie” wieloma warstwami i stopniowo ogrzewać.

Pierwsza pomoc w hipotermii kurs pierwszej pomocy Wrocław szkolenie z pierwszej pomocy we Wrocławiu

Folia NRC – koc termiczny “Space Blanket”, folia metalizowana tzw. “folia życia”

W kolejnych stadiach hipotermii czyli II i III stopień, gdzie występują zaburzeniami świadomości, bez dreszczy poszkodowanemu zapewniamy termoizolację, wielowarstwowe okrycie, ogrzewanie np. za pomocą pakietów grzewczych – unikamy przemieszczania poszkodowanego. Gdy poszkodowany jest nieprzytomny – III stopień monitorujemy funkcje życiowe poszkodowanego – udrażniamy drogi oddechowe i sprawdzamy oddech metodą ABC (tak samo jak przy RKO) z jednym wyjątkiem. Czas oceny oddechu (i krążenia) w hipotermii powinien być dłuższy i musi wynosić minimum 60 sekund (ponieważ oddech staje się ledwo wyczuwalny). Bezwzględnie poszkodowany zawsze wymaga hospitalizacji, dlatego należy zawsze wezwać służby ratunkowe 999/112 lub 601 100 300 w górach.

Pierwsza pomoc w hipotermii kurs pierwszej pomocy Wrocław szkolenie z pierwszej pomocy we Wrocławiu

Koc termiczny TechTrade Ready-Heat™ II Blanket.

W ostatnim – IV stopniu hipotermii podejmujemy RKO (resuscytacja krążeniowo-oddechowa) oraz wzywamy służby ratunkowe. Czego generalnie nie robimy podczas udzielania pierwszej pomocy osobie w hipotermii? Nie ogrzewamy gwałtownie poszkodowanego, nie pocieramy, nie rozgrzewamy drastycznie miejscowo, nie wystawiamy bezpośrednio na działanie silnych urządzeń grzewczych, nie przemieszczamy agresywnie poszkodowanego i nigdy nie podajemy …. alkoholu!

Hipotermia.

Jak unikać wychłodzenia?

Środki ostrożności, o których warto pamiętać to przede wszystkim:

odpowiedni (zawsze wielowarstwowy) do warunków zewnętrznych ubiór, unikanie noszenia mokrych/wilgotnych ubrań, koniecznie ochrona przed wiatrem

unikanie długiego przebywania na zewnątrz w niskiej temperaturze

ochrona osób starszych, małych dzieci przed zimnem

każdorazowo pomoc i wezwanie służb ratunkowych do leżącej na mrozie nietrzeźwej osoby

Trzymajcie się ciepło! 

Z ratowniczymi pozdrowieniami,
GOTOWI DO RATOWANIA

Podziel się: