fbpx
Wpisz słowa lub zdania, które chcesz wyszukać, postaramy się je dla Ciebie odnaleźć.

Czego szukasz?

Pierwsza pomoc w hipotermii. Kurs z pierwszej pomocy Wrocław. Szkolenie z pierwszej pomocy dla firm Wrocław.

Pierwsza pomoc w Hipotermii

Pierwsza pomoc w Hipotermii

Coraz zimniej … okres jesienny a później zimowy spowoduje dwie rzeczy, których możemy być pewni. Po pierwsze spadek temperatury, po drugie wychłodzenie naszych organizmów, jeżeli odpowiednio o siebie nie zadbamy. Uwaga, … ale na wychłodzenie organizmu jesteśmy narażeni niezależnie od pory roku i otoczenia, w którym się znajdujemy jednak w okresie jesienno-zimowym a zwłaszcza zimą, to ryzyko jest największe.

Co to jest hipotermia?

Hipotermia to nic innego jak obniżenie temperatury wewnętrznej (głębokiej) naszego organizmu poniżej normalnego zakresu jej zmian. To stan, w którym temperatura ta spada poniżej 35 stopni Celsjusza. Hipotermia upośledza przede wszystkim pracę ośrodkowego systemu nerwowego. Powoduje zaburzenia rytmu serca i zahamowanie ośrodka oddechowego, co w konsekwencji może doprowadzić do zgonu w jej najcięższym stadium.

Pierwsza pomoc w hipotermii, wychłodzenie organizmu

Niska temperatura. Pierwsza pomoc w hipotermii.

Jak tracimy ciepło?

Do wychłodzenia organizmu dochodzi najczęściej z powodu złych warunków atmosferycznych, zwłaszcza, jeżeli człowiek przez dłuższy czas jest wystawiony na zimno, wilgoć lub wiatr. Ciało traci temperaturę na skutek promieniowania (emisji energii cieplnej do otoczenia), konwekcji (oddawanie ciepła np. poprzez wystawienie się na wiatr, lub np. wymianę ciepła „z ciała do wody”) przewodzenia (np. poszkodowany na skutek upadku leży w śniegu lub na zamarzniętej ziemi), parowania (oddanie ciepła wraz z poceniem się).

Kto jest narażony na wychłodzenie organizmu, czyli hipotermię?

Każdy! Jednak szczególnie narażone na hipotermię są osoby starsze, dzieci, osoby osłabione (chore) lub … będące pod wpływem alkoholu!

Hipotermia „miejska”

Hipotermia to nie tylko „góry, las, czy środowisko generalnie nazywane przez nas nieprzyjaznym” W aglomeracjach miejskich również spotykamy się z hipotermią, którą nazywamy „miejską” Narażone są przede wszystkim osoby czasowo lub stale bezdomne, często pod wpływem alkoholu. Hipotermia „miejska” dotyka również osób starszych, które rzadko opuszczają swoje domostwa i zazwyczaj w nich zostają odnalezione. Zatem szczególnie w okresie jesienno – zimowym nie przechodźmy obojętnie obok osób bezdomnych, starszych i samotnych. Nie przechodźmy obojętnie – NIGDY.

Pierwsza pomoc w hipotermii, wychłodzenie organizmu

Pierwsza pomoc w hipotermii. Hipotermia “miejska” Nie bądźmy obojętni!

Rozpoznanie i objawy hipotermii

Według czterostopniowej szwajcarskiej skali hipotermii (Swiss Staging System) hipotermię i jej objawy dzielimy na:

 

Stopień Objawy Temperatura
1 przytomność, drżenia mięśniowe   35-32°C
2 zaburzenia stanu świadomości, brak drżeń mięśniowych < 32-28°C
3 utrata przytomności, zaburzenia częstości tętna i oddechu < 28-24°C
4 utrata przytomności, brak oznak życia, zatrzymanie krążenia < 24°C

 

Podsumowując. W łagodnej hipotermii (I stopień) poszkodowany jest przytomny, występują drażnienia mięśniowe, poszkodowany może być osłabiony, może mieć trudności z mówieniem czy ból i zawroty głowy. W kolejnym stadium (II a później III stopień), czyli hipotermii umiarkowanej, nie występują drżenia mięśniowe spada częstotliwość oddechów i akcji serca. Poszkodowany może mieć halucynacje, zachowywać się nieracjonalnie a stan jego świadomości ulega pogorszeniu do utraty przytomności włącznie. W hipotermii ciężkiej (IV stopień) następuje utrata przytomności, spadek ciśnienia tętniczego krwi, śpiączka, zaburzenia oddychania, pojawiają się zaburzenia rytmu serca, które powodują całkowity zanik czynności mechanicznej i elektrycznej serca.

Pierwsza pomoc Hipotermia, wychłodzenie ciała

Koc termiczny Blizzard 3 Layer Survival Blanket

Pierwsza pomoc w hipotermii

Pierwsza i najważniejsza rzecz w hipotermii łagodnej (I stopień) to zadbanie o termikę poszkodowanego. Przerywamy (izolujemy), zatem narażanie poszkodowanego na wszystkie czynniki wychładzające i ewakuujemy ostrożnie do pomieszczeń/miejsc ciepłych, bezwietrznych, zdejmujemy mokre ubrania i wymieniamy na suche, okrywamy poszkodowanego dodatkowymi warstwami – i stopniowo ogrzewamy. Jeżeli chory jest przytomny, można podać doustnie ciepłe słodkie płyny. Poszkodowanego możemy ogrzewać również za pomocą pakietów grzewczych. Najważniejsza zasada im więcej dodatkowych warstw tym lepiej! Zakładamy zatem na poszkodowanego wszystko co mamy pod ręką, a ostatnią warstwą jest folia NRC. Sama folia NRC jako jedna warstwa izolująca nie wystarczy. Poszkodowanego zawsze trzeba “opakować szczelnie” wieloma warstwami i stopniowo ogrzewać.

 

Pierwsza pomoc hipotermia, wychłodzenie organizmu

Folia NRC – koc termiczny “Space Blanket”

W Kolejnych stadiach hipotermii czyli II i III stadium, gdzie występują zaburzeniami świadomości, bez dreszczy poszkodowanemu zapewniamy termoizolację, wielowarstwowe okrycie, ogrzewanie np. za pomocą pakietów grzewczych – unikamy przemieszczania poszkodowanego. Gdy poszkodowany jest nieprzytomny (III stopień) monitorujemy funkcje życiowe poszkodowanego – udrażniamy drogi oddechowe i sprawdzamy oddech metodą ABC – tak samo jak przy RKO. Bezwzględnie poszkodowany zawsze wymaga hospitalizacji, dlatego należy zawsze wezwać służby ratunkowe 999/112 lub 601 100 300 w górach.

Pierwsza pomoc wychłodzenie organizmu, hipotermia

Koc termiczny TechTrade Ready-Heat™ II Blanket

W ostatnim IV stopniu podejmujemy RKO (resuscytacja krążeniowo-oddechowa) oraz wzywamy służby ratunkowe.

Czego nie robimy? Nie ogrzewamy gwałtownie poszkodowanego, nie pocieramy, nie rozgrzewamy drastycznie miejscowo, nie wystawiamy bezpośrednio na działanie silnych urządzeń grzewczych, nie przemieszczamy agresywnie poszkodowanego i nigdy nie podajemy …. alkoholu!

Jak unikać wychłodzenia?

Środki ostrożności, o których warto pamiętać to przede wszystkim:

odpowiedni (zawsze wielowarstwowy) do warunków zewnętrznych ubiór, unikanie noszenia mokrych/wilgotnych ubrań, koniecznie ochrona przed wiatrem


unikanie długiego przebywania na zewnątrz w niskiej temperaturze


ochrona osób starszych, małych dzieci przed zimnem


każdorazowo pomoc i wezwanie służb ratunkowych do leżącej na mrozie nietrzeźwej osoby


Pierwsza pomoc w hipotermii, wychłodzenie organizmu

Pierwsza pomoc w hipotermii

Trzymajcie się ciepło! 

Z ratowniczymi pozdrowieniami,
Gotowi Do Ratowania

Podziel się: