Pierwsza pomoc komfort cieplny poszkodowanego.
Pierwsza pomoc, termika poszkodowanego.
Komfort cieplny poszkodowanego.
Hipotermia to nic innego jak obniżenie temperatury wewnętrznej (głębokiej) naszego organizmu poniżej normalnego zakresu jej zmian. To stan, w którym temperatura ta spada poniżej 35 stopni Celsjusza. Hipotermia upośledza przede wszystkim pracę ośrodkowego systemu nerwowego. Powoduje zaburzenia rytmu serca i zahamowanie ośrodka oddechowego, co w konsekwencji może doprowadzić do zgonu w jej najcięższym stadium.
Do znacznego obniżenia temperatury głębokiej ciała może dochodzić nie tylko w sytuacjach oczywistych takich jak np. ciągła ekspozycja poszkodowanego na niskie temperatury np. przebywanie na mrozie czy w zimnej wodzie. O hipotermii możemy mówić również w kontekście poszkodowanych urazowych, ponieważ poszkodowani, którzy doznali obrażeń ciała w przebiegu różnych zdarzeń, często narażeni są na właśnie na hipotermię pourazową. Hipotermię pourazową należy podejrzewać u każdej ofiary, która doznała urazu, a okoliczności i warunki zewnętrzne wskazują na możliwość utraty ciepła. Niezależnie od sytuacji należy pamiętać o tym, aby zabezpieczać naszych poszkodowanych przed dalszą utratą ciepła. Należy zawsze bezwzględnie zapewniać im komfort termiczny (cieplny).

Koc termiczny Blizzard 3 Layer Survival Blanket
Pierwsza pomoc, termika poszkodowanego.
Jak zadbać o komfort cieplny poszkodowanego?
Pierwsza i najważniejsza rzecz w walce z obniżającą się temperaturą poszkodowanego jest zadbanie o jego termikę. Przerywamy (izolujemy), zatem narażanie poszkodowanego na wszystkie czynniki wychładzające. Okrywamy poszkodowanego dodatkowymi warstwami ubrań (jeżeli są dostępne) – i stopniowo ogrzewamy. Jeżeli poszkodowany jest przytomny, można podać doustnie ciepłe słodkie płyny. Najważniejsza zasada – im więcej dodatkowych warstw tym lepiej! Zakładamy zatem na poszkodowanego wszystko co mamy pod ręką, a ostatnią warstwą jest folia NRC. Sama folia NRC jako jedna warstwa izolująca nie wystarczy. Poszkodowanego zawsze trzeba “opakować szczelnie” wieloma warstwami i stopniowo ogrzewać.
Czego nie robimy? Nie ogrzewamy gwałtownie poszkodowanego, nie pocieramy, nie rozgrzewamy drastycznie miejscowo, nie wystawiamy bezpośrednio na działanie silnych urządzeń grzewczych, nie przemieszczamy agresywnie poszkodowanego i nigdy nie podajemy …. alkoholu!

Folia NRC tzw. “folia życia” (space blanket)
Przeczytaj: Pierwsza pomoc w hipotermii
Z ratowniczymi pozdrowieniami,
GOTOWI DO RATOWANIA
szkolenia z pierwszej pomocy Wrocław, szkolenia z pierwszej pomocy dla firm Wrocław, kursy z pierwszej pomocy dla firm we Wrocławiu, pierwsza pomoc szkolenia Wrocław, kursy z pierwszej pomocy dla rodziców Wrocław, zaawansowany kurs pierwszej pomocy Wrocław, podstawowy kurs pierwszej pomocy Wrocław Szkolenie z pierwszej pomocy dla pracowników Wrocław Kurs pierwszej pomocy dla pracowników Wrocław