Wpisz słowa lub zdania, które chcesz wyszukać, postaramy się je dla Ciebie odnaleźć.

Czego szukasz?

Pierwsza pomoc termika poszkodowanego, komfort cieplny, hipotermia, szkolenie pierwsza pomoc Wrocław kurs dla firm pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc komfort cieplny poszkodowanego.

Pierwsza pomoc, termika poszkodowanego.

Komfort cieplny poszkodowanego.

Hipotermia to nic innego jak obniżenie temperatury wewnętrznej (głębokiej) naszego organizmu poniżej normalnego zakresu jej zmian. To stan, w którym temperatura ta spada poniżej 35 stopni Celsjusza. Hipotermia upośledza przede wszystkim pracę ośrodkowego systemu nerwowego. Powoduje zaburzenia rytmu serca i zahamowanie ośrodka oddechowego, co w konsekwencji może doprowadzić do zgonu w jej najcięższym stadium.

Do znacznego obniżenia temperatury głębokiej ciała może dochodzić nie tylko w sytuacjach oczywistych takich jak np. ciągła ekspozycja poszkodowanego na niskie temperatury np. przebywanie na mrozie czy w zimnej wodzie. O hipotermii możemy mówić również w kontekście poszkodowanych urazowych, ponieważ poszkodowani, którzy doznali obrażeń ciała w przebiegu różnych zdarzeń, często narażeni są na właśnie na hipotermię pourazową. Hipotermię pourazową należy podejrzewać u każdej ofiary, która doznała urazu, a okoliczności i warunki zewnętrzne wskazują na możliwość utraty ciepła. Niezależnie od sytuacji należy pamiętać o tym, aby zabezpieczać naszych poszkodowanych przed dalszą utratą ciepła. Należy zawsze bezwzględnie zapewniać im komfort termiczny (cieplny).

Pierwsza pomoc w hipotermii kurs pierwszej pomocy Wrocław szkolenie z pierwszej pomocy we Wrocławiu

Koc termiczny Blizzard 3 Layer Survival Blanket

Pierwsza pomoc, termika poszkodowanego.

Jak zadbać o komfort cieplny poszkodowanego?

Pierwsza i najważniejsza rzecz w walce z obniżającą się temperaturą poszkodowanego jest zadbanie o jego termikę. Przerywamy (izolujemy), zatem narażanie poszkodowanego na wszystkie czynniki wychładzające. Okrywamy poszkodowanego dodatkowymi warstwami ubrań (jeżeli są dostępne) – i stopniowo ogrzewamy. Jeżeli poszkodowany jest przytomny, można podać doustnie ciepłe słodkie płyny. Najważniejsza zasada im więcej dodatkowych warstw tym lepiej! Zakładamy zatem na poszkodowanego wszystko co mamy pod ręką, a ostatnią warstwą jest folia NRC. Sama folia NRC jako jedna warstwa izolująca nie wystarczy. Poszkodowanego zawsze trzeba “opakować szczelnie” wieloma warstwami i stopniowo ogrzewać.

Czego nie robimy? Nie ogrzewamy gwałtownie poszkodowanego, nie pocieramy, nie rozgrzewamy drastycznie miejscowo, nie wystawiamy bezpośrednio na działanie silnych urządzeń grzewczych, nie przemieszczamy agresywnie poszkodowanego i nigdy nie podajemy …. alkoholu!

Pierwsza pomoc w hipotermii kurs pierwszej pomocy Wrocław szkolenie z pierwszej pomocy we Wrocławiu

Folia NRC tzw. “folia życia” (space blanket)

Zadbaj o termikę i komfort cieplny poszkodowanego.

Stosuj okrycie warstwowe.

Pamiętaj że hipotermia nie jest wynikiem tylko ekspozycji na chłód, jej przyczyną mogą być również urazy.

Wirtualna kawa dla ratownika? Czemu nie! Naszego ratowniczego bloga tworzymy z ogromną pasją i zaangażowaniem, wkładamy w nasze materiały dużo pracy starając się, by były one rzetelne. Co najważniejsze, abyś dzięki temu co właśnie czytasz wiedział lub wiedziała, jak udzielić pierwszej pomocy drugiej osobie, kiedy zajdzie taka potrzeba. Jeśli chcesz, możesz w zamian podarować nam wirtualną kawę. Będzie nam bardzo miło. Dziękujemy! 

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Z ratowniczymi pozdrowieniami,
GOTOWI DO RATOWANIA