fbpx
Wpisz słowa lub zdania, które chcesz wyszukać, postaramy się je dla Ciebie odnaleźć.

Czego szukasz?

Szkolenia z pierwszej pomocy Wrocław, kurs pierwszej pomocy

SAMPLE. Wywiad i „badanie” poszkodowanego w pierwszej pomocy.

Jak szybko i skutecznie przeprowadzić wywiad i “badanie” poszkodowanego?

Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy mamy poszkodowanego oddychającego i przytomnego, który jest w kontakcie logicznym i słownym. Nie będziemy zatem układać go w pozycji bezpiecznej – ponieważ jest przytomny i oddychający. Pozostawimy go w pozycji zastanej. Chcemy mu pomóc, ewentualnie wezwać pomoc. Jak zatem dowiedzieć się od poszkodowanego czy np. świadków zdarzenia co się stało? Przecież zależnie od uzyskanych informacji będziemy przecież wiedzieć jak takiemu poszkodowanemu pomóc i jakie podejmować decyzję co do naszych dalszych działań. Pomoże nam w tym SAMPLE.

Doskonale wiemy już, że postępowanie z poszkodowanym ułatwia przeprowadzenie „badania” według usystematyzowanego i prostego schematu ABCD. W trakcie „badania” od poszkodowanego lub też osób bliskich zbiera się wywiad. Najlepiej to robić właśnie na podstawie schematu o mnemotechnicznym skrócie SAMPLE.

Ocena stanu ABCD

Doskonale znamy już schemat oceny ABCD pisaliśmy o tym nie raz, np. przy okazji serii wpisów z cyklu resuscytacja krążeniowo oddechowea osób dorosłych czy art. dot. pierwsza pomoc w krwotoku Poniżej przypominamy rozwinięcia poszczególnych skrótów.

 

Aairway – Sprawdź, czy drogi oddechowe są drożne, jeżeli nie, udrożnij.
Bbreathing – Sprawdź, czy poszkodowany oddycha i jak (ile oddechów na minutę); jeśli nie oddycha, podejmij resuscytacje.
Ccirculation – Oceń, czy nie ma krwawień zewnętrznych, jeżeli są, zatamuj je. Sprawdź kolor i temperaturę skóry poszkodowanego i zapewnij mu komfort termiczny.
Ddisability – Oceń stan przytomności poszkodowanego, zadając mu proste pytania, zbierz wywiad SAMPLE.

Szkolenie z pierwszej pomocy. Wrocław Kurs pierwszej pomocy.

Wywiad SAMPLE

Wywiad SAMPLE ułatwi nam zebranie informacji dot. stanu naszego poszkodowanego. Dzięki temu będziemy wiedzieć jakie w naszych działaniach pierwszo-pomocowych podjąć dalsze kroki. Co najważniejsze, wzywając pomoc, będziemy w stanie przekazać dyspozytorowi bardzo dokładne informacje o stanie poszkodowanego. Jak wygląda wywiad SAMPLE?


S
symptomy – Zapytaj, co się stało i jakie dolegliwości ma poszkodowany.
Aalergie – Zapytaj, czy poszkodowany jest na coś uczulony.
Mmedykamenty – Zapytaj, czy poszkodowany przyjmuje stale jakieś lekarstwa; postaraj się zanotować te informacje.
Ppoprzednia historia/przeszłość – Zapytaj, czy poszkodowany choruje przewlekle.
Llunch – Zapytaj, kiedy poszkodowany jadł ostatni posiłek.
Eewentualnie – Zapytaj, czy poszkodowany pamięta okoliczności zdarzenia.

 

Jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny, postaraj się uzyskać te informacje od rodziny, świadków zdarzenia, otoczenia, ewentualnie poszukaj, czy poszkodowany ma np. charakterystyczne identyfikatory takie jak np. bransoletka z informacją o cukrzycy, padaczce itp.

 

Szkolenia z pierwszej pomocy Wrocław, kurs pierwszej pomocy

Schemat wywiadu SAMPLE. Źródło: www.gotowidoratowania.pl materiały własne GOTOWI DO RATOWANIA – szkolenia z pierwszej pomocy Wrocławkursy pierwszej pomocy.

 

Z ratowniczymi pozdrowieniami,
GOTOWI DO RATOWANIA

Opisanych w artykule interwencji nauczysz się w praktyczny sposób wybierając się na nasz kurs pierwszej pomocy . Szkolenie z pierwszej pomocy z zespołem GOTOWI DO RATOWANIA pozwoli nabyć Ci praktyczne umiejętności i odnaleźć się w sytuacji związanej z pierwsza pomoc. Wiedza teoretyczna z zakresu pierwsza pomoc kurs, którą nabywasz musi być uzupełniana praktyką. Zapraszamy na szkolenia z pierwszej pomocy we Wrocławiu oraz kursy pierwszej pomocy.   

GOTOWI DO RATOWANIA to: szkolenia z pierwszej pomocy Wrocław, szkolenia z pierwszej pomocy dla firm Wrocław, kursy z pierwszej pomocy dla firm we Wrocławiu, pierwsza pomoc szkolenia Wrocław, kursy z pierwszej pomocy dla rodziców Wrocław, zaawansowany kurs pierwszej pomocy Wrocław, podstawowy kurs pierwszej pomocy Wrocław Szkolenie z pierwszej pomocy dla pracowników Wrocław Kurs pierwszej pomocy dla pracowników Wrocław

Podziel się: