fbpx
Wpisz szukane słowa, pomożemy znaleźć to czego szukasz

Jakich informacji szukasz?

Gotowi Do Ratowania

Pierwsza pomoc w krwotoku. Szkolenie i kurs pierwszej pomocy Wrocław.

Pierwsza pomoc w krwotoku

Podziel się:

Kiedy „leje się” krew

Masywne krwotoki szczególnie te z dużych tętnic są dla nas śmiertelnie niebezpieczne. Skutecznie nieopanowany krwotok doprowadza do wstrząsu, nazywanego wstrząsem hipowolemicznym i w konsekwencji do śmierci.

Wstrząs

Wstrząs jest zagrażającą życiu, postacią ostrej niewydolności krążenia powiązaną z niewystarczającym zużyciem tlenu przez komórki. Jest to stan, w którym układ krążenia nie dostarcza do tkanek (i ważnych organów) tlenu w ilości pokrywającej ich zapotrzebowanie. We wstrząsie hipowolemicznym dochodzi do zmniejszenie całkowitej objętości krwi czyli utraty krwi pełnej na skutek np. krwawienia, krwotoku wewnętrznego lub zewnętrznego. Nazywamy go wtedy wstrząsem krwotocznym. Przy utracie około 20-25% krwi krążącej zaczynają się poważne problemy.

Objawy wstrząsu krwotocznego?

Charakterystycznymi objawami dla wstrząsu krwotocznego są:

blada, spocona, i tzw. lepka skóra


przyspieszony oddech


przyspieszona praca serca – tachykardia

Do innych objawów mogą należeć:

osłabienie, zawroty głowy


wzmożone pragnienie


tzw. mroczki przed oczami


nudności


zaburzenia świadomości, niepokój, utrata przytomności, w skrajnych przypadkach NZK

Krwotok wewnętrzny, zewnętrzny, mieszany

Przyczyną powstawania krwotoku są najczęściej urazy. Kiedy odnosimy obrażenia na skutek doznanego urazu np. przerywamy ciągłość skóry i uszkadzamy duże naczynie, którym transportowana jest krew. Mówimy wtedy o krwotoku zewnętrznym. Krwotok zewnętrzny to sytuacja kiedy krew z uszkodzonego naczynia „wydostaje się” przez ranę, poprzez uszkodzone powłoki skóry na zewnątrz naszego ciała.  Krwotok wewnętrzny to sytuacja odwrotna. Krew np. z uszkodzonego naczynia „wlewa się” do wnętrza naszego organizmu. Krwotok mieszany to sytuacja kiedy dochodzi do wylewu krwi do naszego organizmu czyli krwotoku wewnętrznego a krew znajduje ujście poprzez naturalne otwory w naszym ciele – np. nos, jamę ustną itd.

Krwotok i krwawienie – to jedno i to samo?

Zdecydowanie nie. Kiedy uszkadzamy naczynia kapilarne-włośniczkowe np. ocierając kolano nasz organizm reaguje krwawieniem. Różnica pomiędzy krwotokiem a krwawieniem – szczególnie w urazie – to głównie ilość i gwałtowność utraty krwi w danym czasie.

Krwotok żylny i tętniczy – jak sama nazwa wskazuje różnica jest znacząca.

Krwotok tętniczy charakteryzuje się tym, że krew najczęściej jest bardziej utlenowana, stąd jej “jasno-czerwony” kolor w krwotoku tętniczym. Ale nie może być to dla nas żadnym wyznacznikiem. Stopień utlenowania krwi może być naprawdę różny i zależny od wielu czynników, zatem “kolor jasno-czerwony” to pojęcie względne. Krwotok tętniczy może też objawiać się swego rodzaju „pulsacją” zgodnie z rytmem pracy naszego serca czyli zgodnie z falą naszego tętna. Może, ale nie musi. Mniejsze tętnice, kiedy zostaną uszkodzone nie dają takich efektów. Zaś duże – np. udowa – jak najbardziej tak.

Krwotok żylny jest nieco spokojniejszy i łagodniejszy. Łagodniejszy w tym sensie że nie jest tak gwałtowny a bardziej jednostajny. Przyjęło się w tym podziale mówić że krew jest nieco ciemniejsza, mniej utlenowana niż ta tętnicza.

Pierwsza pomoc w krwotoku. Szkolenie i kurs pierwszej pomocy Wrocław.

Pierwsza pomoc w krwotoku. Opatrunek uciskowy. Ćwiczenia – tamowanie krwotoku – rana cięta dłoni. FOTO: archiwum własne Gotowi Do Ratowania. 

Tak naprawdę w pierwszej pomocy w przypadku krwotoku – “kolor krwi” – nie ma znaczenia ponieważ najważniejsze co trzeba zrobić to jak najszybciej i jak najskuteczniej ZATAMOWAĆ KRWOTOK!

Jaki jest cel zaopatrywania ran i krwotoków?

Sprawa niby oczywista ale… cele mamy dwa. Pierwszy to zachowanie perfuzji czyli przepływu płynu ustrojowego jakim jest krew przez tkankę lub narządy – kiedy krew do nich nie dociera w wyniku np. krwotoku, w narządach powstają nieodwracalne zmiany. Drugim oczywistym celem jest ograniczenie lub zatrzymanie krwawienia w celu zapobiegania rozwoju wstrząsu krwotocznego, hipowolemicznego, który prowadzi do śmierci poszkodowanego. Nadrzędnym celem tamowania krwotoków jest wytworzenie w jego miejscu skrzepu.

Tamowanie krwotoków. Czego używamy konwencjonalnie?

gazy wyjałowione


kompresy gazowe sterylne


opatrunki osobiste


chusty trójkątne


sól fizjologiczna NaCL 0,9% do przepłukiwania i oczyszczania ran


bandaże elastyczne i podtrzymujące (dziane)


elastyczne siatki opatrunkowe


Pierwsza pomoc w krwotoku. Szkolenie i kurs pierwszej pomocy Wrocław.

Pierwsza pomoc w krwotoku. Materiały opatrunkowe. Od lewej (góra). Kompresy z gazy 9 x 9 xm, gaza opatrunkowa 1 m2, kompresy z gazy 7,5 x 7,5 cm, gaza opatrunkowa 1/2 m2, chusta trójkątna. FOTO: archiwum własne Gotowi Do Ratowania. 

 

Pierwsza pomoc w krwotoku. Szkolenie i kurs pierwszej pomocy Wrocław.

Pierwsza pomoc w krwotoku. Materiały opatrunkowe. Od lewej. Bandaż podtrzymujący, bandaż elastyczny, Codofix – siatka opatrunkowa elastyczna. FOTO: archiwum własne Gotowi Do Ratowania. 

Jak zatamować krwotok? Kilka zasad na start.

 1. Zawsze dążymy do zatamowania krwawienia w miejscu, w którym ono występuje, a nie do zatrzymania krążenia np. w całej kończynie. Chyba że mamy do czynienia z amputacją lub rozległym zmiażdżeniem – ale o tym nieco później.
 2.  Zabezpieczamy ciała obce jeżeli znajdują się w ranie. Stabilizujemy je i nigdy ich nie usuwamy. Mimo że np. są przyczyną krwotoku, stanowią jednocześnie ich bloker. Działają jak “korek”. W miarę możliwości opatrunek budujemy zatem wokół ciała obcego przy okazji je stabilizując.
 3. Wychodzimy z założenia że każda rana jest raną zakażoną – nie tracimy zatem czasu na wstępne jej odkażanie. W masywnych krwotokach priorytetem, jest ich tamowanie.
 4. Ucisk na start w miejscu krwotoku – to najważniejsze co musimy zrobić.
Pierwsza pomoc w krwotoku. Szkolenie i kurs pierwszej pomocy Wrocław.

Pierwsza pomoc w krwotoku. Opatrunek uciskowy. Ćwiczenia – tamowanie rozległego krwotoku. Ciało obce w ranie. Opatrunek uciskowy zbudowany z gazy jałowej oraz dodatkowych nierozwiniętych bandaży, które stabilizują ciało obce. FOTO: archiwum własne Gotowi Do Ratowania. 

Tamowanie krwotoku.

Podstawowa zasada to wywarcie ucisku w miejscu krwotoku.  Natychmiast po jego zlokalizowaniu zaopatrujemy krwotok poprzez bezpośredni ucisk miejscowy lub rozległy. Wykorzystujemy do tego własną dłoń, palec, pięść a nawet i kolano. Najlepszym sposobem jest natychmiastowy ucisk ręką w miejscu krwotoku. Oczywiście z wykorzystaniem gazy i będąc w rękawiczkach. Podpowiadamy że warto zawsze nakładać dwie pary rękawiczek jednocześnie. Zapewni nam to jeszcze większe bezpieczeństwo oraz zminimalizuje możliwość uszkodzenie rękawiczek. Zatem – bierzemy gazę w dłoń i mocno przyciskamy w miejscu krwotoku.

Pierwsza pomoc w krwotoku. Szkolenie i kurs pierwszej pomocy Wrocław.

Pierwsza pomoc w krwotoku. Opatrunek uciskowy. Od lewej. 1. Opatrunek, w tym przypadku chusta trójkątna, przyłożona i dociskana palcami bezpośrednio w miejscu krwawienia. 2. Rolka bandaża przyłożona na opatrunek będzie wywierać miejscowy ucisk. Całość zostanie zawinięta bandażem elastycznym. FOTO: archiwum własne Gotowi Do Ratowania. 

Następnym etapem jest utworzenie opatrunku uciskowego. Opatrunek taki składa się z kilku warstw wcześniej nałożonej gazy jałowej. Do tego dokładamy np. rolkę nierozwiniętego bandaża – tak aby wywierała ona ucisk w miejscu krwotoku i całość owijamy bandażem elastycznym. Cały czas uciskamy opatrunek ręką – przez kilka minut, ponieważ celem każdego opatrunku w przypadku krwotoku/krwawienia jest WYTWORZENIE SIĘ SKRZEPU.

Jeżeli opatrunek nadal przekrwawia. Dokładamy kolejne warstwy gazy, bandaży itd. Nigdy nie wymieniamy i nie zdejmujemy wcześniej nałożonych warstw opatrunku – zawsze dokładamy! Jeżeli mamy taką możliwość i środki – stabilizujemy (unieruchamiamy) kończynę z założonym wcześniej opatrunkiem. Zmniejszamy wtedy dolegliwości bólowe oraz w pewnym stopniu samo krwawienie. Również jeżeli mamy taką możliwość możemy unieść kończynę co zmniejszy dopływ krwi do rany. Robimy to tylko w przypadku kiedy poszkodowany nie odczuwa bólu i kiedy mamy taką możliwość. Jeżeli np. ręka jest złamana (złamanie otwarte), zatamowaliśmy krwotok, ustabilizowaliśmy kończynę – rezygnujemy z jej uniesienia (elewacji).

Algorytm postępowania  przypadku krwotoku

 1. oceń bezpieczeństwo
 2. zadbaj o ochronę osobistą – rękawiczki to podstawa! najlepiej dwie pary
 3. traktuj każdego poszkodowanego jako potencjalnie zakaźnego (wirusowe zapalanie wątroby typu B, C, AIDS)
 4. oceń miejsce zdarzenia, liczbę poszkodowanych, stan
 5. oceń mechanizm urazu czyli przyczynę obrażeń
 6. podchodząc do poszkodowanego oceń stan świadomości, wiek, płeć, pozycję w jakiej jest, zniekształcenia kończyn, widoczne krwotoki/krwawienia, wygląd skóry, aktywność ruchową poszkodowanego
 7. zorganizuj pomoc
 8. zlokalizuj krwotok
 9. zatamuj krwotok
 10. wezwij pomoc 999/112
 11. zastosuj ewentualnie pozycję przeciwwstrząsową, aby zwiększyć dopływ natelnowanej krwi do mózgu. Pozycja przeciwwstrząsowa to uniesienie nóg poszkodowanego na około 30 cm. od podłoża do góry. Daje możliwy i chwilowy stan poprawy parametrów życiowych poszkodowanego. Nie jest rutynową pozycją, ale jeżeli mamy taką możliwość możemy ją zastosować. Nie stosujemy jej oczywiście w przypadku poszkodowanego urazowego, z urazami np. kończyn dolnych.
 12. zapewnij poszkodowanemu komfort termiczny! Okryj poszkodowanego wielowarstwowo, skorzystaj z ubrań, kocy itd. Srebrno złota folia NRC nie wystarczy!. Powinna być ostatnią z wielu warstw, które okrywają poszkodowanego.
 13. monitoruj poszkodowanego – świadomość, oddech, krwotoki, stan ogólny
 14. wspieraj poszkodowanego – wsparcie psychiczne
 15. oczekuj na Zespół Ratownictwa Medycznego bądź inne służby ratunkowe

Krwotok ma pierwszeństwo. Zamieniamy ABC na CABC!

Załóżmy że mamy poszkodowanego, z masywnymi krwotokami, który jest nieprzytomny, nie odpowiada nam i nie reaguje. Czy będziemy podchodzić do niego zgodnie ze schematem ABC? (Airway, Breathing, Circulation) tak jak to ma miejsce w przypadku Nagłego Zatrzymania Krążenia? NIE! Krwotok w tym przypadku ma pierwszeństwo! U poszkodowanych z masywnymi krwotokami zamieniamy ABC na CABC czyli  Circulation, Airway, Breathing Circulation. Oczywiście jeżeli pierwszej pomocy udzielamy więcej niż w jedną osobę – dzielimy się zadaniami. Jedna tamuje krwotoki CABC, druga ocenia ABC.

Opaska uciskowa – “staza … ” – tak czy nie, i gdzie ?

W ponad 90% przypadków skutecznie zadziałamy stosując opatrunek uciskowy z dokładanymi wieloma warstwami opatrunku i bandaży. W ratownictwie cywilnym jak i w pierwszej pomocy opatrunki uciskowe są bardzo skuteczne w walce z masywnymi krwotokami. Opaskę uciskową możemy zastosować jednak w kilku sytuacjach. Po pierwsze – kiedy zawiodą wszystkie znane nam konwencjonalne metody tamowania krwotoków. Czyli np. w sytuacji, kiedy “opakowaliśmy ranę na ile się da” i dalej przekrwawia. Może się tak zdarzyć w przypadku amputacji lub rozległych zmiażdżeń. Po drugie, kiedy nie mamy możliwości lub czasu na stosowanie konwencjonalnych opatrunków uciskowych. Wytyczne ERC 2015 i ITLS 2017 wyraźnie wskazują na możliwość użycia opasek uciskowych  jeżeli sytuacja tego wymaga – nie należy się zatem tego obwiać!

International Trauma Life Suport i Europejska Rada Resuscytacji zalecają stosowanie opaski zaciskającej do zaopatrywania masywnych krwawień zewnętrznych w ściśle określonych sytuacjach:

amputacje urazowe, zmiażdżenia


wypadki masowe (katastrofy) – w celu udzielenia pomocy jak największej liczbie poszkodowanych w jak najkrótszym czasie


niemożność zatamowania krwawienia wszystkimi zastosowanymi sposobami, tj. przez unoszenie kończyny, uciskanie miejsca krwawienia czy opatrunek uciskowy

Jak działa opaska uciskowa?

Opaska uciskowa powoduje jednoczesne “przyciśnięcie” mięśni, żył, tętnic do kości i wzajemnie do siebie, co powoduje zamknięcie światła naczyń, którymi transportowana jest krew. Nacisk opaski jest równomierny po całym obwodzie kończyny. A więc dociska i zamyka naczynia praktycznie z każdej strony. Skutkuje to całkowitym lub prawie całkowitym brakiem dopływu krwi do części kończy znajdującej się poniżej opaski.

Pierwsza pomoc w krwotoku. Szkoelenie i kur pierwszej pomocy Wrocław.

Taktyczna opaska uciskowa – staza C-A-T. Od lewej. 1. Staza założona w rzucie kości ramiennej. 2. Krępulec zakręcony maksymalnie. 3. Krępulec założony do blokady. 4. Opaska zapięta ciasno na rzep, zapięta taśma z miejscem na wpisanie czasu założenia opaski. FOTO: archiwum własne Gotowi Do Ratowania. 

Gdzie zakładamy opaskę uciskową? Jeżeli jesteśmy w stanie zidentyfikować miejsce krwotoku, opaskę zakładamy około 5 – 7 cm powyżej miejsca krwawienia. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zidentyfikować miejsca krwawienia (np. rozległe zmiażdżenie), opaskę zakładamy na proksymalnej części kończyn (kierunek – ku przyczepowi kończyny) – zgodnie z zasadą “wysoko i ciasno”. W przypadku kończyn dolnych będą to uda (jak najwyżej, blisko pachwin), w przypadku kończyn górnych będą to ramiona (jak najwyżej, blisko dołów pachowych). Generalnie w takiej sytuacji zakładamy po prostu opaskę w rzucie kości ramiennej lub udowej czyli w miejscu gdzie przebiega tylko jedna kość w kończynie i największe tętnice – co ułatwia nam bardzo zatamowanie rozległego krwotoku. Opaski uciskowej nie zakładamy oczywiście na stawach – zawsze powyżej.

Zasady przy zastosowaniu opaski uciskowej:

 1. Opaska musi być założona ciasno, tak abyśmy nie mogli włożyć pod nią trzech naszych palców
 2. Opaska uciskowa to również rodzaj opatrunku – raz założonej nie zdejmujemy i nie przemieszczamy (robią te ewentualnie zespoły ratownictwa lub lekarze na SOR)
 3. Założonej opaski nie zakrywamy – musi być widoczna
 4. Zawsze oznaczamy czas założenia opaski – czy to na niej czy to na ciele poszkodowanego
 5. Jeżeli mimo założenia opaski uciskowej krwotok nie ustępuje, zakładamy kolejną powyżej pierwszej.
 6. Optymalny czas zastosowanej opaski wynosi 2h.
 7. Budując opaskę improwizowaną pamiętajmy że jej optymalna szerokość to około 3-4 cm. Nie sprawdzą się i nie będą skuteczne a wręcz niebezpieczne; sznurki, linki cienkie paski itd. Najlepiej zbudować improwizowaną opaskę z chusty trójkątnej dostępnej w każdej apteczce, do budowy krępulca wykorzystać duże nożyczki.
Pierwsza pomoc w krwotoku. Improwizowana opaska zaciskowa zbudowana z chusty trójkątnej i nożyczek.

Pierwsza pomoc w krwotoku. Improwizowana opaska uciskowa zbudowana z chusty trójkątnej i nożyczek. Od lewej. 1. Chusta została przewiązana na pół węzeł, rolę krępulca spełniają nożyczki. 2. Pół węzeł zostaje zawiązany, krępulec w postaci nożyczek zostaje obracany. 3. Maksymalne zaciśnięcie improwizowanej opaski w węźle pełnym. FOTO: archiwum własne Gotowi Do Ratowania. 

Dostępne gotowe rozwiązania rynkowe – staza taktyczna C-A-T

Pierwsza pomoc w krwotoku. Szkoelenie i kur pierwszej pomocy Wrocław.

Taktyczna opaska uciskowa – staza C-A-T. (w centrum) Dodatkowe elementy widoczne na zdjęciu – pisak Sharpie (notowanie godziny założenia opaski oraz innych funkcji życiowych), gaza skompresowana – służąca do “upakowania” rany, opatrunek okluzyjny na rany klatki piersiowej. FOTO: archiwum własne Gotowi Do Ratowania. 

 

Improwizacja w tamowaniu krwotoków. Wykorzystaj co masz pod ręką!

Kiedy nie mamy pod ręką apteczki, lub przybędzie ona za jakiś czas korzystajmy z wszystkiego co mamy pod ręką czym da się zatamować krwotok. Pamiętajmy że każda rana jest z definicji zakażona. Wykorzystujemy zatem bluzy, kurtki, elementy okrycia wierzchniego np. czapki, szaliki itd. i to z nich budujmy nasz wstępny opatrunek uciskowy. Przede wszystkim w auto pomocy jak i pomocy osobie poszkodowanej używajmy własnych dłoni do wstępnego tamowania krwotoku.

Miejsca trudno dostępne do tamowania – co robić?

Doły pachowe, pachwiny, szyja – wszystkie “łączniki kończyn” w naszym ciele. Tam gdzie będzie nam trudno zbudować opatrunek uciskowy, tym bardziej nie zastosujemy opaski uciskowej – korzystajmy z bezpośredniego ucisku naszych dłoni, palca lub kolan. Wyposażeni w rękawiczki i gazy uciskamy MOCNO i BEZPOŚREDNIO miejsca krwotoku czekając na przyjazd służb ratunkowych. Często na naszych szkoleniach z pierwszej pomocy mówimy że “tamowanie krwotoków w takich miejscach to zatykanie dziur w człowieku własnym palcami” i nie ma w tym ani krzty przesady. Bardzo często się zdarza, że w miejscach trudno dostępnych u poszkodowanego to nasz palec z odpowiedni ukształtowaną gazą uciska bezpośrednio tętnice.

Wybrane rodzaje opatrunków osobistych

Opatrunki osobiste czyli indywidualne to gotowe zestawy do opatrywania miejsc mocno krwawiących. Najczęściej składają się z wysoko chłonnych tamponów połączonych z bandażem mocującym. Tampony chłonne wykonane są z warstwy chłonnej oraz warstwy zewnętrznej w postaci gazy bawełnianej. Opatrunki występują z jednym lub dwoma tamponami z czego jeden najczęściej jest przesuwny.

Pierwsza pomoc w krwotoku. Szkolenie i kurs pierwszej pomocy Wrocław.

Pierwsza pomoc w krwotoku. Materiały opatrunkowe. Opatrunki osobiste. Od lewej. Staza taktyczna C-A-T,  opatrunek indywidualny pyłoszczelny typu A, opatrunek indywidualny wodoszczelny typu W mały, opatrunek indywidualny Olaes Modular 4″. FOTO: archiwum własne Gotowi Do Ratowania. 

Opatrunki osobiste początkowo były wyprodukowane na potrzeby wojska, aby w sytuacjach taktycznych umożliwić szybkie opatrywanie rannych żołnierzy na polu walki. Przeznaczone do opatrywania ran i urazów, szczególnie ran postrzałowych wlotowych jak i wylotowych. Ze względu na praktyczne zastosowanie znalazły szybko swoje miejsce w ratownictwie cywilnym. Są obecne praktycznie w każdej apteczce pierwszej pomocy.

Opatrunek indywidualny pyłoszczelny typu A

Stosowany do opatrywania ran przelotowych, czy postrzałowych oraz do tamowania ran silnie krwawiących. Składa się z dwóch tamponów wato-gazowych o wymiarach 13,5cm x 10cm oraz bandaża nieelastycznego o wymiarach 10cm x 4 m. Jeden z tamponów jest na stałe przymocowany do bandaża, drugi posiada możliwość przesuwania wzdłuż bandaża.

Opatrunek indywidualny wodoszczelny typu W, (WOJSKOWY) duży/mały

Jałowe opatrunki indywidualne włókninowe typu „W” Zostały wykonane z dwóch chłonnych tamponów włókninowych. Duży o wymiarach 15cm x 12cm, mały 13,5cm x 10cm. Posiadają bandaż elastyczny tkany o wymiarach 10cm x 4m. Opatrunek duży posiada arkusz folii poliuretanowej (umieszczony luzem w opatrunku). Jeden z tamponów zamocowany jest do bandaża w sposób trwały, natomiast drugi (barierowy) posiada możliwość przesuwania wzdłuż opaski. Opatrunki są wodoodporne (opakowania)

Pierwsza pomoc w krwotoku. Szkolenie i kurs pierwszej pomocy Wrocław.

Pierwsza pomoc w krwotoku. Materiały opatrunkowe. Opatrunki osobiste. Od lewej (góra i dół) opatrunki indywidualne wodoszczelne typ W, duży i mały. Strona prawa (góra i dół) opatrunki Olaes MOdular 4″ i 6″ FOTO: archiwum własne Gotowi Do Ratowania.

Opatrunek indywidualny Olaes Modular 4″ i 6″

Opatrunek OLAES jest rozwiązaniem typu wszystko w jednym tzn. można użyć go w przypadku różnych typów zranień. OLAES posiada możliwość wyjęcia kompresu z wyjałowionej gęstej gazy o nieregularnej strukturze i za jej pośrednictwem uzyskania bezpośredniego ucisku w miejscu krwawienia. Za pomocą gazy możemy usuwać również ciała obce z rany i jej okolic. Bandaż elastyczny opatrunku posiada rozmieszczone poprzecznie taśmy typu rzep uniemożliwiające przypadkowe rozwinięcie się bandaża w czasie jego stosowania. Wewnątrz opatrunku znajduje również plastikowa folia, która służy jako opatrunek okluzyjny na rany postrzałowe klatki piersiowej. Charakterystycznym rozwiązaniem dla opatrunku OLAES jest plastikowa miseczka, która stanowi punkt docisku opatrunku do miejsca krwawienia.

Pierwsza pomoc w krwotoku. Szkolenie i kurs pierwszej pomocy Wrocław.

Pierwsza pomoc w krwotoku. Materiały opatrunkowe. Opatrunki osobiste. Opatrunek indywidualny Olaes Modular 4″ i 6″ Rozmiar opatrunku 6” 15 x 15 cm, rozmiar bandaża 6” 15 x 120 cm Rozmiar opatrunku 4” 10 x 15 cm, rozmiar bandaża 6” 10 x 120 cm

 

Opatrunek osobisty typu izraelskiego z jednym i z dwoma kompresami chłonnymi

Opatrunek osobisty w formie wielofunkcyjnego bandaża ratowniczego o wymiarach 4,5m x 15cm szerokości z jednym kompresem chłonnym o wymiarach 15cm x 18cm (z dwoma kompresami chłonnymi, w tym jednym ruchomym o wymiarach 15cm x 18cm)

Pierwsza pomoc w krwotoku. Szkolenie i kurs pierwszej pomocy Wrocław.

Pierwsza pomoc w krwotoku. Materiały opatrunkowe. Opatrunki osobiste. Opatrunek typ izraelski.

Opatrunek służy do opatrywania ran i tamowania krwawień. Może również być wykorzystany jako opatrunek uciskowy lub opatrunek wspomagający. Posiada specjalną klamrę umożliwiającą wywarcie nacisku w miejscu krwotoku i jednoczesną zmianę kierunku bandażowania, dzięki czemu bandażowanie jest łatwiejsze. Opatrunek wyposażony jest w zapinkę mocującą, która powoduje, że założony opatrunek jest stabilny.

Amputacje i amputanty – co zrobić?

Amputacje najczęściej powodowane są wypadkiem przy pracy np. z urządzeniami tnącymi. Często występują również w wypadkach komunikacyjnych.  Każda część naszego ciała może ulec urazowi amputacyjnemu. W momencie zadziałania urazu, który doprowadza do amputacji, dochodzi do przerwania ciągłości tkanek: skóry, mięśni, kości, naczyń krwionośnych, nerwów oraz oddzieleniu całkowitemu lub częściowemu. Współczesna chirurgia pozwala w wielu wypadkach na przyszycie (reimplantację) odciętego fragmentu i w znacznym stopniu na przywrócenie jego funkcji.

Pierwsza pomoc w krwotoku. Szkolenie i kurs pierwszej pomocy Wrocław.

Pierwsza pomoc w krwotoku. Opatrunek uciskowy. Ćwiczenia – tamowanie rozległego krwotoku w przypadku amputacji urazowej palców dłoni. FOTO: archiwum własne Gotowi Do Ratowania. 

Co robimy?

Priorytetem jest oczywiście zatamowanie krwotoku opisanymi wcześniej metodami. Kiedy sytuacja zostanie opanowana, krwotok ustaje i oczekujemy na przybycie służb ratunkowych, możemy zająć się amputantem – o ile mamy możliwości i środki. Zabezpieczamy odcięty fragment kończyny, umieszczając ją w czystym, szczelnym pojemniku (np. worek foliowy). Następnie staramy się umieścić pojemnik w wodzie z lodem w celu schłodzenia amputowanej części kończyny. Jeżeli nie mamy możliwości zabezpieczenia amputantu w w/w sposób – owijamy go po prostu jałową gazą. Pamiętajmy jednak że priorytetem jest ratowanie życia i zdrowia poszkodowanego – najpierw tamujemy krwotoki. 

Z ratowniczymi pozdrowieniami,
Gotowi Do Ratowania

Podziel się:
Dodaj komentarz