Mity w pierwszej pomocy
Mity w pierwszej pomocy (i nie tylko).
Bardzo ważne abyśmy nie powielali w działaniach pierwszo-pomocowych mitów, które od wielu już lat krążą wokół tego tematu. Są to rzeczy nie tylko nieskuteczne, ale przede wszystkim niebezpieczne dla naszego potencjalnego poszkodowanego!
Wyobraźcie sobie sytuację, że wasze dziecko zakrztusiło się pokarmem i doszło do częściowej niedrożności dróg oddechowych. Wy zamiast je zachęcać do dalszego kaszlu (zgodnie z algorytmem ratowniczym) każecie mu … podnieść ręce do góry?! Co nie tylko jest nieskutecznym działaniem, ale może pogorszyć sytuacje! Zatem w dzisiejszym wpisie , rozprawiamy się z najbardziej popularnymi mitami w pierwszej pomocy.
MIT! Mam „zawał” (OZW – Ostry Zespół Wieńcowy) i muszę kaszleć, to mnie uratuje.
W sieci krąży “instrukcja ratunkowa”, jak poradzić sobie, gdy jesteśmy sami i dostaliśmy zawału serca. ”Zacznij kaszleć. Co dwie sekundy oddech i kaszel, aż do przybycia pomocy” – brzmi ta porada?!
To bardzo niebezpieczny MIT! Napiszemy nawet – bzdura! w którą nie należy wierzyć. Podczas objawów OZW (Ostry Zespół Wieńcowy) nazywanego przez nas potocznie zawałem postępujemy w następujący sposób. Kiedy jesteśmy sami i odczuwamy silny ból w klatce piersiowej, robi nam się słabo, siadamy spokojnie i zaprzestajemy jakichkolwiek aktywności fizycznych. Natychmiast dzwonimy po pogotowie pod nr. 999 lub 112. Kiedy zaś trafiamy na poszkodowanego z objawami zawału, czyli silnym promieniującym bólem w klatce piersiowej, dusznościami, lękiem, nierównomiernym oddechem, osłabieniem, bladą spoconą skórą – układamy poszkodowanego w pozycji dla niego wygodnej, siedzącej lub pół siedzącej, rozluźniamy ubrania, staramy się dostarczyć świeże powietrze, np. przez uchylenie okna, nie przemieszczamy poszkodowanego i od razu wzywamy Zespół Ratownictwa Medycznego.
MIT! Lód na oparzenie, smarowanie masłem i posypywanie solą?!
Smarowanie jakimikolwiek tłuszczami miejsc poparzonych nie przynosi zupełnie żadnego efektu. Posypywanie solą ?! (jak przeczytaliśmy na jednym z forów internetowych) również! A okładanie takich miejsc lodem – może być tragiczne w skutkach, ponieważ doprowadza do obkurczenia naczyń krwionośnych oraz utrudnia oddawanie ciepła.
Co robimy w przypadku oparzenia I i II stopnia? Kiedy skóra jest zaczerwieniona lub pojawiają się „bąble” (najczęściej w II stopniu oparzenia) nie robimy nic innego jak chłodzenie poparzonego miejsca pod bieżącą chłodną wodą. Czas schładzania poparzonego miejsca powinien wynosić minimum 15 min. W przypadku pojawienia się „bąbli” nie przebijamy ich! W oparzeniach I i II stopnia możemy stosować również specjalne żelowe opatrunki na poparzenia np. Aqua-Gel, opatrunek hydrożelowy BurnTec czy opatrunki żelowe Burnaid.
W III i IV stopniu oparzenia, kiedy zostają uszkodzone warstwy naskórka, później skóry i skóry głębokiej stosujemy opatrunek osłonowy z gazy jałowej i bezwzględnie wzywamy pomoc pod nr. 999/112. W przypadku poparzeń np. dłoni (I i II stopień) zdejmujemy w miarę możliwości biżuterię, ponieważ powstająca opuchlizna może powodować później problemy. W przypadku poparzeń III i IV stopnia – nie zdejmujemy z poszkodowanego ubrań. Przypominamy! wszystkie substancje na bazie spirytusowej są niedozwolone, podobnie jak smarowanie tłuszczem!
MIT! Odchyl głowę do tyłu, kiedy lecie krew z nosa.
W krwawieniu z nosa, nie odchylamy głowy ku tyłowi. Po pierwsze może to spowodować dostanie się krwi do żołądka, co za skutkuje spowodowaniem krwistych wymiotów, po drugie może spowodować zachłyśnięcie naszego poszkodowanego. Przy krwawieniu z nosa pochylamy głowę do przodu (zmniejszymy prawdopodobieństwo ściekania krwi przez tylną ścianę gardła do przełyku), zaciskamy skrzydełka nosa na minimum 15 minut i oczekujemy na zaprzestanie krwawienia. W między czasie pozbywamy się krwawych skrzepów wydmuchując nos.
Do nasady nosa możemy przyłożyć zimny okład co może powodować obkurczenie się naczyń krwionośnych. Kiedy obfite krwawienie z nosa nie ustaje i trwa powyżej 20 – 30 min, lub kiedy poszkodowany jest słaby/omdlały, krwawienie jest szybkie, a utrata krwi jest bardzo duża, poszkodowany ma problemy z krzepliwością krwi udajemy się po pomoc do lekarza!
MIT! Częściowa niedrożność dróg oddechowych i poklepywanie po plecach czy unoszenie rąk do góry.
W częściowej niedrożności dróg oddechowych, np. w przypadku zadławienia się pokarmem u dziecka, dziecko zaczyna kaszleć. Jest to naturalny odruch obronny naszego organizmu, który stara się „pozbyć” ciała obcego. Jeżeli nasz poszkodowany kaszle, nie robimy nic innego jak … zachęcanie go do dalszego kaszlu!
Unoszenie rąk do góry czy poklepywanie po plecach przy częściowej niedrożności dróg oddechowych nic nie daje, wręcz przeciwnie może pogorszyć sytuację. Zatem zachęcamy poszkodowanego do kaszlu, uspokajamy go i stale monitorujemy. Zachęcamy do przeczytania całego artykułu pierwsza pomoc w zakrztuszeniu
MIT! Wyssać jad (żmii) po ukąszeniu.
W przypadku ukąszenia przez żmiję, które jest bardzo niebezpieczne, szczególnie dla dzieci, toksyna dostaję się natychmiast do krwiobiegu. Nie ma zatem najmniejszego sensu „wysysanie jadu z rany” czy zakładanie „opaski uciskowej” powyżej miejsca ukąszenia. Stosujemy opatrunek osłonowy z gazy jałowej i natychmiast wzywamy pomoc lub udajemy się do najbliższego szpitala w celu neutralizacji toksyny.
Staramy się ograniczyć ruchomość poszkodowanego, a kończynę utrzymujemy poniżej poziomu serca, co nie jest trudne, ponieważ najczęściej dochodzi do ukąszeń kończyn dolnych. Miejsce ukąszenia możemy oczywiście zdezynfekować/odkazić za pomocą np. Octeniseptu.
MIT! Szczepionki są śmiertelnie niebezpieczne, zawierają niebezpieczne dla zdrowia substancje konserwujące, w tym rtęć.
Temat rzeka, który bardzo obrósł mitami. Szczepień nie należy się obawiać! To jedna z najważniejszych zdobyczy współczesnej medycyny, która ratuje zdrowie i życie oraz chroni nas przed powikłaniami związanymi z niebezpiecznymi chorobami zakaźnymi czy wirusami. Na temat mitów i faktów związanymi ze szczepieniami odsyłamy Was do portalu Zaszczep się wiedzą
MIT! Klucz czy inny przedmiot „wkładamy w zęby” podczas ataku padaczki (napad epilepsji) – tak aby poszkodowany nie odgryzł sobie języka.
Najczęściej występującym rodzajem napadów padaczkowych są napady uogólnione, czyli tzw. napady duże, które przebiegają w dwóch fazach. W pierwszej fazie chory upada, dochodzi do odgięcia ciała ku tyłowi i tzw. szczękościsku, a gałki oczne zwracają się ku górze. W drugiej fazie pojawiają się drgawki. Pisząc wprost i bardzo obrazowo – podczas napadu epilepsji wszystkie mięśnie się kurczą – język również a szczęki się zaciskają (szczękościsk). Bardzo rzadko zdarza się odgryzienie języka przez poszkodowanego. Nie rozwieramy zatem na siłę szczęki poszkodowane w celu włożenia jakichkolwiek przedmiotów – tym zabiegiem doprowadzimy tylko do urazów szczęki!
Co należy zrobić? Podczas napadu epilepsji należy asekurować głowę poszkodowanego (asekurować oznacza osłaniać własnymi dłońmi) nie przytrzymujemy poszkodowanego na siłę. Czekamy aż atak ustąpi i układamy poszkodowanego w pozycji bezpiecznej jeżeli jest nieprzytomny, oceniając wcześniej metodą ABC stan poszkodowanego. W kolejnym etapie wzywamy oczywiście pomoc.
MIT! Ukłucie igłą w palec podczas „wylewu”
Udar mózgu – krwotoczny i niedokrwienny, nazywany potocznie przez nas „wylewem” to stan zagrażający życiu i zdrowiu. Jak rozpoznać objawy udaru i jak postępować w pierwszej pomocy przeczytacie w naszym wcześniejszym wpisie. Zapewniamy, że kłucie poszkodowanego w palec, nie jest działaniem poprawnym i nie przynosi żadnych efektów! Wręcz odwrotnie – tracimy zbędny czas, a to on właśnie odgrywa w tym stanie kluczową rolę!
MIT! Uraz kręgosłupa jest przeciwwskazaniem do resuscytacji.
Poszkodowany urazowy, narażony na urazy odcinka szyjnego kręgosłupa lub innych jego odcinków – jest to wyzwanie a sprawa jest bardzo poważna. Minimalizacja przemieszczania takiego poszkodowanego to priorytet! Ale … w przypadku kiedy serce nie bije, np. u poszkodowanego w wypadku samochodowym, który nie oddycha i u którego podejrzewamy uraz kręgosłupa, a jednocześnie stwierdzamy, że potrzebna jest resuscytacja, nie czekamy z wyciągnięciem poszkodowanego z pojazdu i z przystąpieniem do resuscytacji krążeniowo-oddechowej!
Jeżeli uda nam się utrzymać czynności życiowe rannego (poprzez prowadzoną resuscytację krążeniowo-oddechową), damy mu szansę na leczenie i rehabilitację a przede wszystkim na przeżycie! Zapraszamy do całej serii wpisów dot. resuscytacja krążeniowo-oddechowa
MIT! Zatrzymanie krążenia u poszkodowanego z masywnym krwotokiem nie wymaga prowadzenia RKO, ponieważ „wypompujemy z niego krew”
Każde zatrzymanie krążenia wymaga prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej! U osób poszkodowanych z masywnym krwotokiem, ale z zachowanym krążeniem oczywiście krwotok ma pierwszeństwo. Najpierw tamujemy masywny krwotok, tak aby nie doprowadzić do wstrząsu hipowolemicznego, a w konsekwencji do NZK. W sytuacji kiedy poszkodowany nie oddycha, jego serce nie bije przechodzimy do RKO i wzywamy pomoc. Poszkodowany po przejęciu przez Zespół Ratownictwa Medycznego zostanie przewieziony na SOR i poddany zostanie dalszym medycznym czynnością ratunkowym w celu tamowania krwotoków. Zatem RKO prowadzimy bez obaw o “wypompowanie z poszkodowanego krwi – to groźny MIT! Priorytetem jest ratowanie życia. Zapraszamy do obszernego wpisu: pierwsza pomoc w krwotokach
FAKT! Staliśmy się nagle wykwalifikowanymi specjalistami od wszystkiego!
Polacy stali się nagle wykwalifikowanymi specjalistami medycyny ratunkowej! Tak jak wcześniej ekspertami od … a jeszcze wcześniej ekspertami od …. (wstaw dowolne). Widać znamy się doskonale na wszystkim 🙂
Efekt Krugera-Dunninga
Proszę Państwa mamy oto efekt Krugera-Dunninga, czyli tendencję do przeceniania swoich umiejętności i wiedzy, a przez to łatwego formułowania sądów i wydawania opinii. W przeciwieństwie do specjalistów, którzy wiedzą ile jeszcze nie wiedzą, co powoduje zaniżanie oceny swoich umiejętności i ostrożniejsze wypowiadanie sądów. W Gotowych Do Ratowania nie znamy się na budowie mostów, zatem nie doradzamy inżynierom jak mają je konstruować, a budowniczym jak je budować.
Nie dajcie się zwariować, nie leczcie się internetem, nie stawiajcie na diagnozy dr Googla i nie wierzcie w to, że „czosnek włożony w pępek wyleczy was z …” 😉
Z ratowniczymi pozdrowieniami,
Gotowi Do Ratowania
Wirtualna kawa dla ratownika? Czemu nie! Naszego ratowniczego bloga tworzymy z ogromną pasją i zaangażowaniem, wkładamy w nasze materiały dużo pracy starając się, by były one rzetelne. Co najważniejsze, abyś dzięki temu co właśnie czytasz wiedział lub wiedziała, jak udzielić pierwszej pomocy drugiej osobie, kiedy zajdzie taka potrzeba. Jeśli chcesz, możesz w zamian podarować nam wirtualną kawę. Będzie nam bardzo miło. Dziękujemy!