Resuscytacja krążeniowo-oddechowa. Szkolenie z pierwszej pomocy. Oddechy zastępcze.
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa osoby dorosłej. Oddechy ratownicze.
Kontynuujemy rozpoczętą we wpisie to proste jak ABC część 1 serię dotyczącą podstawowych zabiegów resuscytacyjnych (Resuscytacja krążeniowo-oddechowa). Wiemy już jak:
- zadbać o nasze bezpieczeństwo proste jak ABC część 2
- wiemy jak ocenić stan świadomości poszkodowanego proste jak ABC część 3
- wiemy jak prawidłowo ocenić oddech poszkodowanego proste jak ABC częsć 4
- wiemy jak prawidłowo uciskać klatkę piersiową podczas resuscytacji krążeniowo-oddechowej proste jak ABC część 5
Dziś opisujemy szczegółowo prowadzenie zastępczej wentylacji, czyli oddechy ratownicze u poszkodowanego.
Czy po 30 uciśnięciach klatki piersiowej poszkodowanego, musimy wykonać 2 oddechy ratownicze?
NIE MUSIMY. Możemy tylko uciskać (szybko i mocno) klatkę piersiową poszkodowanego.
Zastępczą wentylację u poszkodowanego prowadzimy jeżeli jesteśmy przeszkoleni w tym aspekcie oraz jeżeli mamy środki ochrony osobistej, które zapewnią nam bezpieczeństwo podczas tej procedury. W każdym innym przypadku, jeżeli nie wiemy jak prowadzić oddechy zastępcze, nie ćwiczyliśmy lub nie mamy środków, które nas zabezpieczą, np. maski do prowadzenia oddechów – odstępujemy od ich wykonania.
Jeżeli jesteś przeszkolony w prowadzeniu oddechów ratowniczych – połącz uciśnięcia klatki piersiowej z oddechami ratowniczymi. Jeśli nie jesteś przeszkolony lub nie potrafisz wykonać oddechów ratowniczych, prowadź resuscytację tylko i wyłącznie uciskając (szybko i mocno) klatkę piersiową poszkodowanego.
Pocket Mask, maska do prowadzenia oddechów zastępczych – co to jest?
Maska do sztucznego oddychania (Pocket Mask, CPR Mask) to naszym zdaniem jedno z najlepszych dostępnych zabezpieczeń do prowadzenia zastępczej wentylacji poszkodowanego w pierwszej pomocy. Posiada zawór zwrotny z filtrem, który ochroni nas i zapobiegnie np. przed kontaktem z płynami ustrojowymi poszkodowanego.

Pocekt mask.
Wyposażona jest w nadmuchiwany kołnierz uszczelniający, ustnik, filtr antybakteryjny, jednokierunkowy zawór zwrotny i króciec do podawania tlenu. Odpowiednie zastosowanie skutecznie ochroni nas przed zakażeniami oraz dzięki temu że szczelnie przylega do części ustno-nosowej wentylacja będzie łatwiejsza i skuteczniejsza.

Pocekt mask.
W jakich sytuacjach wykonujemy lub nie wykonujemy oddechów ratowniczych?
Oddechy wykonujemy zawsze jeżeli potrafimy i wiemy jak je wykonać, jeżeli ćwiczyliśmy tą procedurę wcześniej, oraz jeżeli mamy środki ochrony osobistej. Jeżeli nie jesteśmy przeszkoleni w prowadzeniu zastępczej wentylacji – skupiamy się tylko i wyłącznie na wysokiej jakości uciśnięciach klatki piersiowej u poszkodowanego.
Osoby przeszkolone, które są w stanie wykonać oddechy ratownicze, powinny prowadzić naprzemienne uciśnięcia klatki piersiowej i oddechy ratownicze, co może być dodatkowo korzystne, u dzieci, oraz poszkodowanych, u których doszło do zatrzymania krążenia w wyniku asfiksji (zamartwicy, uduszenia), a także wówczas, gdy przyjazd zespołu ratownictwa medycznego się opóźnia.

Pierwsza pomoc. RKO. Resuscytacja krażeniowo-oddechowa. Oddechy ratownicze. Od lewej przed oddechem, po prawej – oddech i widoczne uniesienie klatki piersiowej poszkodowanego. Źródło: www.gotowidoratowania.pl materiały własne GOTOWI DO RATOWANIA – szkolenia z pierwszej pomocy, kursy pierwszej pomocy dla firm Wrocław.
Oddechy wykonujemy jeżeli jest to możliwe. Jeżeli poszkodowany ma np. urazy twarzoczaski, które uniemożliwiają prowadzenie oddechów, odstępujemy od tej procedury. Wentylacja usta-nos jest akceptowalną alternatywą dla wentylacji usta-usta. Można ją rozważyć, jeśli usta poszkodowanego są np. zranione lub nie można ich otworzyć bądź trudno jest uzyskać szczelność przy wentylacji usta-usta. U małych dzieci i niemowląt prowadzimy wentylację zastępczą metodą usta-usta-nos (obejmujemy jednocześnie usta i nos dziecka).
Czy przed wykonaniem oddechów, poszukujemy „na ślepo” ciał obcych w jamie ustnej poszkodowanego.
Nie poszukujemy „na ślepo” żadnych ciał obcych w jamie ustnej poszkodowanego.
Jak prawidłowo wykonać oddechy ratownicze u osoby dorosłej wykorzystując maskę do RKO?
Jak prawidłowo wykonać oddechy ratownicze u osoby dorosłej (bez maski do RKO)?

Pierwsza pomoc. RKO. Resuscytacja krażeniowo-oddechowa. Oddechy ratownicze. Odchylenie (udrożnienie dróg oddechowych) głowy ku tyłowi, zatkanie skrzydełek nosa. Źródło: www.gotowidoratowania.pl materiały własne GOTOWI DO RATOWANIA – szkolenia z pierwszej pomocy, kursy pierwszej pomocy dla firm Wrocław.

Pierwsza pomoc. RKO. Resuscytacja krażeniowo-oddechowa. Oddechy ratownicze. Odchylenie (udrożnienie dróg oddechowych) głowy ku tyłowi, zatkanie skrzydełek nosa. Źródło: www.gotowidoratowania.pl materiały własne GOTOWI DO RATOWANIA – szkolenia z pierwszej pomocy, kursy pierwszej pomocy dla firm Wrocław.

Pierwsza pomoc. RKO. Resuscytacja krażeniowo-oddechowa. Oddechy ratownicze. Szczelne objęcie ust poszkodowanego własnymi ustami. Wykonanie regularnego wdechu, który trwa około 1 sekundy. Źródło: www.gotowidoratowania.pl materiały własne GOTOWI DO RATOWANIA – szkolenia z pierwszej pomocy, kursy pierwszej pomocy dla firm Wrocław.

Pierwsza pomoc. RKO. Resuscytacja krażeniowo-oddechowa. Oddechy ratownicze. PO prawej stronie widoczne uniesienie się klatki piersiowej poszkodowanego. Po lewej, klatka piersiowa w stanie spoczynku, tuż przed wdechem. Źródło: www.gotowidoratowania.pl materiały własne GOTOWI DO RATOWANIA – szkolenia z pierwszej pomocy, kursy pierwszej pomocy dla firm Wrocław.

Pierwsza pomoc. RKO. Resuscytacja krażeniowo-oddechowa. Oddechy ratownicze. Po wdechu pozwalamy klatce piersiowej poszkodowanego swobodnie opaść. Odsuwamy usta i puszczamy skrzydełka nosa. Źródło: www.gotowidoratowania.pl materiały własne GOTOWI DO RATOWANIA – szkolenia z pierwszej pomocy, kursy pierwszej pomocy dla firm Wrocław.
Przypominamy: Prowadząc oddechy ratownicze, należy poświęcić około 1 sekundy na wdech, dostarczając objętość odpowiednią do osiągnięcia widocznego uniesienia się klatki piersiowej. Stosunek uciśnięć klatki piersiowej do wentylacji pozostaje 30:2. W celu wykonania wentylacji nie należy przerywać uciśnięć klatki piersiowej na dłużej niż 10 sekund.
Odpowiednia objętość wprowadzanego powietrza
Osoby wykonujące RKO powinny dążyć do wykonywania wdechu przez 1 sekundę objętością wystarczającą do uzyskania uniesienie się klatki piersiowej poszkodowanego. Nadmierne szybkie i forsowne oddechy doprowadzą do rozdęcia żołądka, powrotu treści żołądkowej lub hiperwentylacji poszkodowanego. Zatem w pierwszej pomocy przyjmujemy zasadę – wdech przez jedną sekundę, do widocznego uniesienia się klatki piersiowej. Pamiętamy również że maksymalna przerwa w uciskaniu klatki piersiowej celem wykonania dwóch oddechów ratowniczych nie powinna przekraczać łącznie 10 sekund.
Z ratowniczymi pozdrowieniami,
Gotowi Do Ratowania