Złota apteczka. Część I.
„Złota” APTECZKA część I.
Czy warto ją mieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie.
Na wstępie nadmieniamy. Poszczególne typy apteczek oraz konkretne zestawienia wkładów aptecznych opiszemy szczegółowo w kolejnych art. z serii „Złota” APTECZKA
Czy to w domu, czy w podróży, czy podczas różnych aktywności – apteczka pierwszej pomocy to obowiązkowy MUST HAVE! Powinna być nieodzownym elementem wyposażenia każdego samochodu, turysty, zakładu pracy, sportowca, oraz powinna znajdować się w każdym domu. Bez apteczki pierwszej pomocy będzie nam ciężko poradzić sobie w sytuacjach, kiedy będziemy musieli pomóc poszkodowanemu, szczególnie urazowemu lub sobie. Apteczka na pewno nie jest wykorzystywana przez nas codziennie, ale … kiedy zastaje nas nagle konkretna sytuacja pierwszo pomocowa a my nie mamy jej pod ręką – mamy wtedy ogromny problem. Oczywiście możemy a nawet musimy improwizować, ale, po co generować sobie dodatkowy stres w i tak już stresującej nas sytuacji pierwszo – pomocowej.
Apteczka pierwszej pomocy, – czym w ogóle jest?
Sprawa niby oczywista, jednak … Apteczka pierwszej pomocy to zestaw niezbędnych środków zaopatrzeniowych i narzędzi medycznych. Jak widzicie, nie wymieniliśmy MEDYKAMENTÓW, czyli leków. Ponieważ apteczka ich NIE ZAWIERA i nie powinna zawierać. Dzieje się tak z kilku powodów.
Po pierwsze z powodu przepisów prawa, które zakazują nam podaży leku obcej osobie. Leki może zaordynować tylko lekarz. Nie możemy nawet podać poszkodowanemu popularnych leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Możemy ewentualnie poszkodowanemu pomóc je przyjąć. Po drugie. Wyobraźcie sobie, że udostępniacie apteczkę komuś, kto jej potrzebuje a w niej znajdują się leki, które zażywa a jest na nie uczulony, o czym nie wie. Mamy wtedy ogromny problem, ponieważ bardziej szkodzimy niż pomagamy.
UWAGA WYJĄTEK stanowi np. podaż Aspiryny i leków zawierające kwas acetylosalicylowy np. Polopiryna, Polocard itd. Zgodnie z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji z 2015 roku, możemy w pierwszej pomocy np. w stanach nagłych, jakim jest OZW (Ostry Zespół Wieńcowy), czyli zawał mięśnia sercowego podać do 300 mg Aspiryny do rozgryzienia.
Apteczka pierwszej pomocy to zawsze sprawa mocno indywidualna
W zależności od tego, do czego i w jakim środowisku będziemy potencjalnie wykorzystywać apteczkę, możemy postarać się podzielić je w następujący sposób:
Zatem w zależności od środowiska i charakteru naszych działalności apteczki będą, różnić się wyposażeniem czasem też samą konstrukcją ułatwiającą jej użycie. Dodatkowo – każdorazowo, wyposażenie apteczki będzie się różnic w zależności od naszych indywidualnych preferencji – szczególnie w apteczkach domowych i osobistych.
Stan ZERO – czyli baza
Niewątpliwie bazą wyposażenia każdej apteczki powinny być środki opatrunkowe takie jak:
Mając podstawę możemy ją modyfikować ilościowo i w zależności od aktywności/środowiska dodawać lub odejmować elementy np.
Kupować gotową czy kompletować samemu
Najprościej i najłatwiej zakupić gotowy zestaw, który ewentualnie zmodyfikujemy o dodatkowe elementy. W niektórych sytuacjach będziemy niejako skazani na gotowe zestawy – np. apteczki samochodowe, motocyklowe czy zakładowe i przemysłowe, które muszą spełniać normy DIN.
DIN jest skrótem od Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego (Deutsches Institut für Normung). Organizacja ta jest przedstawicielem ogólnoświatowych i europejskich organizacji normalizujących. Z racji faktu, że w Polsce nie mamy precyzyjnych norm dotyczących składu apteczek pierwszej pomocy, skład ten określa się w oparciu o niemieckie normy DIN. Na tych samych normach wzoruje się większość krajów Unii Europejskiej. Rodzaje norm DIN:
DIN 13164 – Tę normę spełniają tzw. apteczki samochodowe.
DIN 13167 – Norma ta określa skład apteczki używanej najczęściej w motocyklach, rowerach i innych pojazdach tego typu.
DIN 13157 – Apteczka spełniająca tę normę jest nazywana przemysłową. Ten rodzaj apteczki powinien być używany w takich miejscach jak zakłady pracy, szkoły, biura czy tereny budowy.
DIN 13169 – apteczka spełniająca tę normę ma niemal identyczny skład, jak apteczka DIN 13157, z tą różnicą, że jej skład jest powiększony o powielające się elementy opatrunkowe.
Udaje apteczkę!?
Kupując gotową apteczkę musimy koniecznie zwrócić uwagę, na JAKOŚĆ. Istotna jest nie tylko wytrzymałość „opakowania” samej apteczki, ale też, jakość wkładu aptecznego oraz jego ilość. Zakupując najtańsza z możliwych opcji możemy być niemal pewni, że ilość środków znajdujących się we wkładzie aptecznym będzie najczęściej niewystarczająca a ich, jakość – żadna.
W konsekwencji, kiedy będziemy musieli użyć takiej apteczki – będziemy mieli ogromny problem. Wyobraźmy sobie sytuację, że musimy zrobić opatrunek uciskowy, który powstrzyma masywny krwotok i uratuje ludzkie życie a pod ręką będziemy mieli … jedną małą gazę i plaster!? Ponieważ kupiliśmy „chińską” pseudo apteczkę z 5 złotych …
Naszym zdaniem dobrym podejście do tematu jest zakup dobrej, jakości apteczki i potraktowanie jej, jako bazy do dalszej rozbudowy. W końcu apteczka to kwestia mocno indywidualna. Dobrej, jakości apteczka to apteczka przede wszystkich wytrzymała w swojej konstrukcji, ale również zawierająca odpowiedniej, jakości wkład. Do rozbudowy apteczki polecamy szczególnie zakup materiałów opatrunkowe polskich producentów np. TZO – Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych.
Kupisz –zapoznaj się i ulokuj apteczkę w odpowiednim znanym Ci miejscu
Po zakupie apteczki pierwszej pomocy KONIECZNIE zapoznajemy się z wkładem aptecznym. „Rozbieramy” go na czynniki pierwsze, zapoznajemy się z rozlokowaniem poszczególnych elementów oraz ich typem. Najgorszą sytuacją, jaka może nas spotkać jest nieznajomość własnej apteczki. Będąc w stresie będziemy szukać potrzebnych nam środków tracąc cenny czas. Lokalizacja apteczki jest również niezmiernie ważna – musi być dostępna, w wyznaczonym miejscu – tak, aby można było mieć do niej szybki i łatwy dostęp.
Ważna jest również Okresowość wkładów aptecznych. Przy zakupie apteczki bezwzględne zwracamy uwagę na termin przydatności wkładu aptecznego. Okresowo również kontrolujemy daty, po przeterminowaniu się poszczególnych elementów – utylizujemy je.
Apteczka bez znajomości zasad pierwszej pomocy jest nieprzydatna. Ucz się pierwszej pomocy!
To najważniejsza rzecz w posiadaniu apteczki pierwszej pomocy znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy. Bez tego nawet najlepiej wyposażona apteczka będzie bezużyteczna a ludzkie zdrowie i życie będzie zagrożone. Zapisz się na kurs pierwszej pomocy poszukaj kursów pierwszej pomocy w twojej okolicy, uczęszczaj na szkolenia z pierwszej pomocy i ćwicz, ćwicz, ćwicz pierwszą pomoc jak tylko się da i kiedy się da TO RATUJE LUDZKIE ŻYCIE I ZDROWIE być może osób, które bardzo kochasz.
Przeczytaj części II z cyklu „Złota apteczka”
Z ratowniczymi pozdrowieniami,
Gotowi Do Ratowania
Wirtualna kawa dla ratownika? Czemu nie! Naszego ratowniczego bloga tworzymy z ogromną pasją i zaangażowaniem, wkładamy w nasze materiały dużo pracy starając się, by były one rzetelne. Co najważniejsze, abyś dzięki temu co właśnie czytasz wiedział lub wiedziała, jak udzielić pierwszej pomocy drugiej osobie, kiedy zajdzie taka potrzeba. Jeśli chcesz, możesz w zamian podarować nam wirtualną kawę. Będzie nam bardzo miło. Dziękujemy!