Pierwsza pomoc w zawale. Czyli Ostre Zespoły Wieńcowe w akacji.
Pierwsza pomoc w zawale serca.
Pierwsza pomoc w zawale. Czyli Ostre Zespoły Wieńcowe w akacji. Jak rozpoznać objawy, jak pomóc osobie poszkodowanej, jak udzielić pierwszej pomocy.
„Zawał” serca to nic innego jak martwica mięśnia sercowego, która wywoływana jest jego niedokrwieniem. Im ten stan trwa dłużej, tym większy obszar serca obejmuje. Dlatego tak kluczowym jest wczesne rozpoznanie zawału mięśnia sercowego i szybkie działania. Im wcześniej udamy się po pomoc lub jej udzielimy, tym większe szanse na uratowanie poszkodowanego. Oczywiście nie możemy nie wspomnieć w tym momencie o profilaktyce serca, która jest, a w zasadzie powinna być podstawą dbania o nasze zdrowie. Zawał mięśnia sercowego to stan bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia. Nie da się go przeczekać, przechodzić, nie mija bez żadnych uszczerbków na zdrowiu, zawsze w mniejszym lub większym stopniu kończy się dla ludzkiego organizmu źle.
Choroby układu sercowo-naczyniowego to na świecie zabójca nr 1. Rocznie notowanych jest ponad 17,3 mln zgonów. Czy to dużo? Dla porównania – malaria, AIDS/HIV i gruźlica łącznie powodują – 3,86 mln zgonów rocznie.
Pierwsza pomoc w zawale serca.
Zawał serca i choroby układu sercowo-naczyniowego, głownie u osób starszych – mit!
Mitem jest, że choroby układu sercowo-naczyniowego dotyczą głownie osób starszych. Takie stany mogą dotyczyć osób w każdym wieku w tym również dzieci. Ogólnie rzecz ujmując – jak się prowadzimy od najmłodszych lat – taki „efekt” osiąga nasze serce. Np. dzieci prowadzące mało aktywny tryb życia, są narażone na choroby serca 5-6 razy bardziej już przed ukończeniem 20 roku życia. Choroby sercowo-naczyniowe w tym zawał serca i udar mózgu są często odpowiedzialne za przedwczesną śmierć. Do chorób układu sercowo-naczyniowego zaliczamy również nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, chorobę wieńcową, udar mózgu …
Choroba niedokrwienna serca jest najczęstszą bezpośrednią przyczyną zgonów wśród schorzeń sercowo-naczyniowych. Przypada na nią 23 proc. wszystkich przypadków śmiertelnych z powodu tych chorób. Na drugim miejscu jest niewydolność serca (22 proc.), na trzecim – miażdżyca (20 proc.), a na czwartym – choroby naczyń mózgowych, na które przypada 19 proc. zgonów sercowo-naczyniowych.
Pierwsza pomoc w zawale serca.
Czym jest zawał serca?
Tak jak pisaliśmy na wstępie – zawał mięśnia sercowego to jego niedokrwienie. Zawał serca jest zwykle skutkiem pęknięcia blaszki miażdżycowej w naczyniu wieńcowym, czyli naczyniu doprowadzającym krew do serca. Gdy blaszka pęka, tworzy się wokół niej skrzeplina, która zamyka naczynie wieńcowe i całkowicie blokuje napływ krwi do mięśnia sercowego. Im dłużej tętnica jest zamknięta, tym większy obszar mięśnia sercowego umiera, dlatego im wcześniej rozpocznie się leczenie mające na celu otwarcie tętnicy wieńcowej, tym większa szansa na uratowanie mięśnia sercowego. Ile czasu ma serce? Zwykle po 3–6 godzinach umiera cały obszar mięśnia sercowego zaopatrywany przez zamkniętą tętnicę wieńcową i wówczas zmiany te są nieodwracalne.
Pierwsza pomoc w zawale serca.
Objawy zawału serca
Najczęstsze objawy zawału serca to ból (czasem bardzo silny), pieczenie lub ucisk za mostkiem. Występuje on u większości chorych z zawałem. Ból, który najczęściej opisują pacjenci to ból rozległy, rozlewający, nie punktowy. Zatem jeżeli ktoś wskazuje palcem na klatkę piersiową mówiąc „tu mnie kłuje, mam zawał” – prawdopodobnie nie jest to skutek rozległego zawału mięśnia sercowego.
Pacjenci uskarżający się na bóle w klatce piersiowej najczęściej wskazuję na rozległy obszar, np. obszar całego mostka lub całej klatki piersiowej. Ból „zawałowca” może mieć różną postać i nasilenie, może utrzymywać się stale lub powracać z daną częstotliwością. Czasami ból nie występuje wcale, a występują pozostałe objawy takie jak duszności czy zasłabnięcie. Charakterystycznym dla bólu wieńcowego jest jego rozległość. Promieniuje od środka klatki piersiowej do ramion, szyi i kończyn. Czasami jest to ból opasający człowieka w około na wysokości klatki piersiowej z przodu i z tyłu.
Pierwsza pomoc w zawale serca.
Najczęstsze objawy zawału serca
Co istotne, osoby po przebytym wcześnie zawale, często nie rozpoznają kolejnych ze względu na odmienność objawów.
Pierwsza pomoc w zawale serca.
Zawał serca pierwsza pomoc.
Niezwykle ważny jest czas, jaki upływa od wystąpienia bólu w klatce piersiowej do rozpoczęcia leczenia, ponieważ im wcześniej rozpocznie się leczenie zawału, tym więcej mięśnia sercowego można uratować. Najlepsze rokowanie dotyczy pacjentów, u których leczenie rozpoczęto w ciągu pierwszej godziny od wystąpienia objawów. Jest to tzw. złota godzina.
Wirtualna kawa dla ratownika? Czemu nie! Naszego ratowniczego bloga tworzymy z ogromną pasją i zaangażowaniem, wkładamy w nasze materiały dużo pracy starając się, by były one rzetelne. Co najważniejsze, abyś dzięki temu co właśnie czytasz wiedział lub wiedziała, jak udzielić pierwszej pomocy drugiej osobie, kiedy zajdzie taka potrzeba. Jeśli chcesz, możesz w zamian podarować nam wirtualną kawę. Będzie nam bardzo miło. Dziękujemy!
Z ratowniczymi pozdrowieniami,
GOTOWI DO RATOWANIA
Źródła:
IV uniwersalna definicja zawału serca. Podsumowanie stanowiska Grupy Roboczej European Society of Cardiology, American College of Cardiology Foundation, American Heart Association i World Heart Federation 2018. Med. Prakt., 2018; 11: 13
Ostre zespoły wieńcowe. Med. Prakt., 2017; 1: 102–109
Ostre zespoły wieńcowe – postępy 2018/2019. Med. Prakt., 2019; 5: 34–41
Europejska Rada Resuscytacji. Wytyczne 2015. Wstępne postępowanie w ostrych zespołach wieńcowych. Rozdz. 8
Europejska Rada Resuscytacji. Wytyczne 2015. Zatrzymanie krążenia – postępowanie w sytuacjach szczególnych.
szkolenia z pierwszej pomocy Wrocław, szkolenia z pierwszej pomocy dla firm Wrocław, kursy z pierwszej pomocy dla firm we Wrocławiu, pierwsza pomoc szkolenia Wrocław, kursy z pierwszej pomocy dla rodziców Wrocław, zaawansowany kurs pierwszej pomocy Wrocław, podstawowy kurs pierwszej pomocy Wrocław Szkolenie z pierwszej pomocy dla pracowników Wrocław Kurs pierwszej pomocy dla pracowników Wrocław