fbpx
Wpisz szukane słowa, pomożemy znaleźć to czego szukasz

Jakich informacji szukasz?

Pierwsza pomoc zadławienie, szkolenie pierwsza pomoc

Zadławienie – Pierwsza pomoc

Zadławienie Pierwsza pomoc

Zadławienie

Każdemu z Nas w życiu zdarzyło się po stokroć zakrztusić, spożywamy posiłek, pijemy napój i nagle … coś idzie nie tak, a najczęściej idzie nie tam gdzie trzeba – ciało obce znajduje się w drogach oddechowych. Na wstępie dodamy jaka jest różnica pomiędzy zadławieniem a zachłyśnięciem? Zachłyśnięcie związane jest z kontaktem dróg oddechowych z płynem. Zakrztuszenie (zadławienie) to syt. kiedy ciało stałe znajduje się w drogach oddechowych zamykając ich “światło” częściowo lub całkowicie. Ciało stałe, kęsy pokarmowe itp. są bardziej niebezpieczne, ponieważ są trudniejsze do ewakuacji z dróg oddechowych.

Zachłyśnięcie dziecka płynem

Zachłyśnięcie się dziecka

Najpierw kaszel

Połknięte przedmioty lub pokarm zatrzymują się w drogach oddechowych, a reakcją obronną na ich obecność jest kaszel. Niewielki przedmiot lub pokarm może dostać się do tchawicy lub oskrzela, nie powodując całkowitej niedrożności. Mówimy wtedy o częściowej niedrożności dróg oddechowych i kaszlu efektywnym. To mechanizm obronny naszego organizmu. I to jest „pozytywny objaw”.

Objawy zadławienia

Generalnie rozpoznanie zadławienia jest bardzo proste. Osoba, u której ciało obce dostało się do tchawicy, będzie silnie kaszleć. Jeśli przedmiot w niej pozostanie, to kolejnym symptomem może być długi i świszczący oddech. Poszkodowany chwyta się charakterystycznie za szyję, łzawią mu oczy a twarz czerwienieje. Poszkodowany próbuje nabrać powietrza.

Całkowita niedrożność dróg oddechowych

Jeśli natomiast drogi oddechowe są całkowicie niedrożne, to poszkodowany zaczyna się dusić. Charakterystycznymi objawami są „cichy kaszel” – poszkodowany próbuje kaszleć, ale nie wydaje żadnego dźwięku – mówimy wtedy o kaszlu nieefektywnym. Kolejnym objawem jest brak oddechu, zasinienie skóry, panika. Poszkodowany trzyma się odruchowo za gardło. Skutkiem całkowitej niedrożności dróg oddechowych jest utrata świadomości po kilkunastu, kilkudziesięciu sekundach a w konsekwencji ze względu na brak dostarczanego tlenu – zatrzymanie krążenia.

Ważna jest natychmiastowa reakcja!

Kaszel efektywny – częściowa niedrożność dróg oddechowych. Zachęcaj poszkodowanego do kaszlu. Nie poklepuj po plecach, nie każ unosić rąk do góry – to mit! Cały czas obserwuj poszkodowanego, czy kaszel jest słyszalny, czy poszkodowany oddycha. Celem tego postępowania jest naturalne pozbycie się ciała obcego z dróg oddechowych.

Kaszel nieefektywny – całkowita niedrożność dróg oddechowych. Kiedy zachęcanie do kaszlu i sam kaszel nie przynosi efektu, poszkodowany kaszle nieefektywnie (bez dźwięku), ma problem z nabraniem powietrza i zaczyna sinieć przechodzimy natychmiast do kolejnego etapu udzielania pierwszej pomocy.

Pierwsza pomoc w zadławieniu osoba dorosła i starsze dziecko:

Pochylamy przytomnego poszkodowanego do przodu podtrzymując go na wysokości klatki piersiowej i pięciokrotnie uderzamy energicznie nadgarstkiem w okolicę międzyłopatkową. Starsze dzieci, możemy przełożyć przez nasze uda - tak, aby opierały się o nie klatką piersiową. — Jeśli np. już przy drugim uderzeniu, udaje się wydalić ciało obce, to przerywamy postępowanie. Jeśli uderzenia nie przynoszą efektu, poszkodowany nie potrafi kaszleć lub oddychać przechodzimy do uciśnięć nadbrzusza


Stajemy za poszkodowanym, obejmujemy go oburącz. Umieszczamy zaciśniętą pięść jednej dłoni pomiędzy pępkiem a końcem mostka. Uważamy, aby nie uciskać dolnej części żeber lub mostka. Drugą dłonią obejmujemy pięść, a następnie z dużą siłą uciskamy nadbrzusze. Uciskamy pięciokrotnie, pociągając do siebie i nieco ku górze.

Manewr ten powoduje uciśnięcie przepony, a zarazem wzrost ciśnienia w drogach oddechowych. Dzięki temu ciało obce może zostać wypchane do jamy ustnej poszkodowanego.

Uciśnięcia nadbrzusza stosujemy naprzemiennie z uderzeniami między łopatki aż do skutku poszukując oznak udrożnienia dróg oddechowych – kaszlu lub gwałtownego nabrania powietrza.


Pierwsza pomoc zadławienie, szkolenie pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc przy zadławieniu – uciśnięcia nadbrzusza

Jeśli poszkodowany straci przytomność, przystępujemy niezwłocznie do RKO,  rozpoczynając od uciśnięć klatki piersiowej. Wzywamy pomoc 999/112.

Pierwsza pomoc w zadławieniu niemowlaka – dziecka poniżej jednego roku życia:

Jeśli niemowlę kaszle efektywnie, nie rób nic, pamiętaj to naturalny mechanizm obronny organizmu – obserwuj. Jeśli dziecko jest przytomne, ale nie kaszle lub kaszel jest nieefektywny, sinieje, ma problem  z oddychaniem wykonaj 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową:

ułóż dziecko głową w dół na swoim przedramieniu, chwyć kciukiem i palcem wskazującym za żuchwę (nigdy za szyję)


wykonaj do 5 energicznych uderzeń nadgarstkiem drugiej ręki w okolicę międzyłopatkową, po każdym uderzeniu sprawdź, czy ciało obce zostało usunięte.


Jeśli uderzenia w okolicę międzyłopatkową są nieskuteczne, wykonaj 5 uciśnięć klatki piersiowej - obróć niemowlę na wznak głową skierowaną w dół na wolnym przedramieniu i obejmij ręką jego potylicę, wyznacz miejsce jak do uciskania klatki piersiowej przy RKO (dolna połowa mostka, szerokość około jednego palca powyżej dolnego końca mostka) - uciśnięcia wykonuj podobnie jak przy uciskaniu w RKO, ale wolniej i bardziej energicznie.


Kontynuuj 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową na przemian z 5 uciśnięciami klatki piersiowej do czasu usunięcia ciała obcego.


Jeśli poszkodowany straci przytomność, przystępujemy niezwłocznie do RKO,  rozpoczynając od uciśnięć klatki piersiowej. Wzywamy pomoc 999/112.

Pewnych sytuacji nie unikniemy, ale … prewencja drogą do sukcesu

Zadławienie dziecka małym przedmiotem

Zadławienie dziecka małym przedmiotem

 „Nie mów przy jedzeniu, bo …„  Zawsze powtarzam – prewencja równa się bezpieczeństwo. Szczególnie u małych dzieci, które biorą do ust wszystko, co znajduje się w ich zasięgu. Pilnujmy naszych pociech, ograniczmy im dostęp do małych przedmiotów, które mogą być potencjalną przyczyną niebezpiecznego zadławienia i całkowitej niedrożności dróg oddechowych.

Z ratowniczymi pozdrowieniami,
Gotowi Do Ratowania

[/vc_column][/vc_row]

Opisanych w artykule interwencji nauczysz się w praktyczny sposób wybierając się na nasz kurs pierwszej pomocy . Szkolenie z pierwszej pomocy z zespołem GOTOWI DO RATOWANIA pozwoli nabyć Ci praktyczne umiejętności i odnaleźć się w sytuacji związanej z pierwsza pomoc. Wiedza teoretyczna z zakresu pierwsza pomoc kurs, którą nabywasz musi być uzupełniana praktyką. Zapraszamy na szkolenia z pierwszej pomocy we Wrocławiu oraz kursy pierwszej pomocy.   

GOTOWI DO RATOWANIA to: szkolenia z pierwszej pomocy Wrocław, szkolenia z pierwszej pomocy dla firm Wrocław. Działamy głównie na terenie województwa dolnośląskiego. Kursy z pierwszej pomocy dla firm we Wrocławiu, pierwsza pomoc szkolenia Wrocław, kursy z pierwszej pomocy dla rodziców Wrocław, Prowadzimy zaawansowany kurs pierwszej pomocy Wrocław, podstawowy kurs pierwszej pomocy Wrocław kurs pierwszej pomocy szkolenie z pierwszej pomocy.

Podziel się wiedzą: