Pierwsza pomoc we wstrząsie anafilaktycznym
Śmiertlenie niebezpieczny wstrząs anafilaktyczny.
Wstrząs anafilaktyczny występuje co roku u około 3% osób. Najczęściej u osób młodych, głównie u kobiet. U dzieci za pojawienie się objawów wstrząsu anafilaktycznego najczęściej odpowiedzialne są pokarmy (zawarte w nich alergeny), a u osób dorosłych często przyczyną anafilaksji są leki oraz użądlenia owadów.
Co to jest wstrząs anafilaktyczny i jakie są jego przyczyny?
Wstrząs anafilaktyczny czyli anafilaksja to nic innego jak szybko rozprzestrzeniająca się i zagrażająca naszemu życiu i zdrowiu reakcja alergiczna w odpowiedzi na czynnik, który ją wywołuje np. pokarm, leki, czy jad błonkoskrzydłych.
Najczęstszym mechanizmem powstawania wstrząsu anafilaktycznego jest zatem uczulenie na jakiś alergen, co powoduje opisaną wyżej reakcję. W poniższej tabeli przedstawiamy najczęstsze przyczyny występowania wstrząsu anafilaktycznego.
Czynnik mogący wywołać wstrząs | Przykłady |
alergeny wziewne | sierść konia kota lateks |
leki | niesteroidowe leki przeciwzapalne (aspiryna, ibuprofen, ketoprofen, naproksen i inne) pyrazolony antybiotyki (penicylina, cefalosporyny, aminoglikozydy, tetracyklina i inne) cytostatyki (leki stosowane w leczeniu nowotworów) inne: środki kontrastowe z jodem używane w radiologii, insulina, leki używane przy znieczuleniu (suksametonium), narkotyczne środki przeciwbólowe (morfina) |
szczepionki i surowice | immunoterapia alergenowa (tzw. odczulanie – zwłaszcza podawana w formie wstrzyknięć podskórnych) surowica przeciwtężcowa, szczepionki przeciwwirusowe, inne szczepionki |
pokarmy i dodatki do pokarmów | pokarmy: u dorosłych – orzeszki ziemne, laskowe ryby i skorupiaki, cytrusy u dzieci – jaja kurze, mleko krowie, orzechy ziemne, laskowe, ryby, pszenica, soja dodatki do pokarmów (przyprawy konserwanty, barwniki) |
jady owadów błonkoskrzydłych | jad pszczoły, osy, szerszenia, mrówek |
inne | przetoczenia krwi lub preparatów krwiopochodnych (zwykle pomyłkowe przetoczenie niezgodnego preparatu) zimno lub ciepło wysiłek fizyczny stres |
Źródło tabeli: Medycyna praktyczna
Objawy wstrząsu anafilaktycznego
U większości chorych objawy wstrząsu poprzedza pojawienie się zmian skórnych – np. wysypki. Kolejne groźne objawy to między innymi: zawroty głowy, uczucie silnego osłabienia, kołatanie serca, uczucie braku powietrza czy nudności i wymioty.
Charakterystycznym objawem dla poszkodowanego we wstrząsie jest również chłodna, blada, spocona „lepka” skóra, szybkie bicie serca, suchość w ustach, przyspieszony oddech, w ostateczności może dojść do utraty przytomności, a nawet zgonu, który najczęściej spowodowanym jest silnym obrzękiem tkanek gardła co doprowadza do zamknięcia krtani i niemożności oddychania.
Podsumowując. W najcięższym stadium wstrząsu anafilaktycznego wszystkie wyżej wymienione objawy się łączą. Dochodzi do zmiany skórnych, problemów z drożnością dróg oddechowych (oddychaniem) i problemów z krążeniem.
Pierwsza pomoc we wstrząsie anafilaktycznym
Jeżeli jest taka możliwość, na wstępie należy przerwać działanie czynnika powodującego reakcję alergiczną, np. usunąć żądło z pęcherzem jadowym. W przypadku poszkodowanych, którzy mają problem z oddychaniem, należy też pomóc im przyjąć pozycje dogodną dla nich, najczęściej pozycję siedzącą lub pól leżącą, która ułatwia oddychanie.
Generalnie zalecaną we wstrząsie pozycją jest pozycja przeciwwstrząsowa, czyli taka, w której poszkodowany leży na plecach z uniesionymi ku górze nogami. W przypadku osób oddychających nieprzytomnych stosujemy zawsze pozycję bezpieczną. Należy pozostać przy poszkodowanym, monitorując go i wezwać pomoc pod nr. 112/999. W przypadku utraty przytomności należy ocenić oddech poszkodowanego i w przypadku jego braku rozpocząć RKO. Zobacz jak ocenić oddech poszkodowanego w pierwszej pomocy, jak skutecznie prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową w pierwszej pomocy.
Jeżeli mamy kontakt z osobą, która w przeszłości silnie reagowała na alergeny i zostały one zdiagnozowane – prawdopodobnie ma przy sobie ampułko-strzykawkę lub auto-strzykawkę z adrenaliną.
Podaż adrenaliny jako jedynego skutecznego środka w anafilaksji.
Adrenalina jest najważniejszym lekiem używanym w leczeniu anafilaksji. Adrenalina jest najbardziej skuteczna, jeśli zostanie podana jak najwcześniej po pojawieniu się objawów reakcji anafilaktycznej , a jej niekorzystne działanie obserwuje się bardzo rzadko. Kiedy objawy nie ustępują a stan poszkodowanego się pogarsza, podajemy lub pomagamy przyjąć kolejną jej dawkę (po 5-10 minutach).
Zatem jeżeli poszkodowany ma przy sobie ampułko-strzykawkę lub auto-strzykawkę z adrenaliną – pomagamy mu ją przyjąć bądź podajemy sami, jeżeli jesteśmy przeszkoleni. Podaż adrenaliny odbywa się domięśniowo, najczęściej w mięsień czworo-głowy uda. W przypadku użycia pena EpiPen, odbezpieczamy auto-strzykawkę zdejmując górne (niebieskie) zabezpieczanie, przyciskamy pen mocno do uda (mięsień czworogłowy uda), kiedy usłyszymy charakterystyczny “kllik” liczymy do 10. Adrenalina zostaje podana automatycznie.
Z ratowniczymi pozdrowieniami,
Gotowi Do Ratowania
Wirtualna kawa dla ratownika? Czemu nie! Naszego ratowniczego bloga tworzymy z ogromną pasją i zaangażowaniem, wkładamy w nasze materiały dużo pracy starając się, by były one rzetelne. Co najważniejsze, abyś dzięki temu co właśnie czytasz wiedział lub wiedziała, jak udzielić pierwszej pomocy drugiej osobie, kiedy zajdzie taka potrzeba. Jeśli chcesz, możesz w zamian podarować nam wirtualną kawę. Będzie nam bardzo miło. Dziękujemy!