fbpx
Wpisz słowa lub zdania, które chcesz wyszukać, postaramy się je dla Ciebie odnaleźć.

Czego szukasz?

Szkolenie pierwsza pomoc utrata przytomności.

Pierwsza pomoc w omdleniu

Co robić w przypadku omdlenia? Jak udzielić skutecznie pomocy?

Ciepło, duchota, brak dostępu świeżego powietrza, robi nam się duszno, nasza skóra jest blada i spocona, szybko oddychamy, nogi się uginają a przed oczyma widzimy „mroczki”  i … mdlejemy. To jeden z najczęstszych scenariuszy, w których dochodzi do omdlenia.  Najczęściej mdlejemy w miejscach takich, gdzie występują duże skupiska ludzi, np. kościoły, festiwale, kluby, środki komunikacji, szczególnie w upalne dni.

Czym jest omdlenie i jakie są jego przyczyny?

Omdlenie to nic innego jak krótkotrwała i przemijająca utrata przytomności. Omdlenie ma gwałtowny początek, ustępuje zwykle samoistnie i szybko – w przeciągu kilkudziesięciu sekund, maksymalnie, kilku minut. Spowodowane jest niedostateczną (zmniejszoną) ilością dostarczonego do naszego mózgu tlenu. Do częstych przyczyn omdlenia należą:

  • wysiłek, wyczerpanie, odwodnienie, głód
  • stres, strach, czy silne przeżycia emocjonalne
  • silny ból
Piersza pomoc w omdleniu. Szkolenie pierwsza pomoc utrata przytomności.

Piersza pomoc w omdleniu.

Przyczynami omdlenia mogą być również:

  • zaburzenia lub nieprawidłowa praca serca, hipowolemia (krwotok wewnętrzny, zewnętrzny)
  • chwilowe, przejściowe obniżenie ciśnienia krwi, np. kiedy nagle wstaniemy z pozycji leżącej bądź siedzącej

Pierwsza pomoc w omdleniach

Jeśli jesteś świadkiem zdarzenia, widzisz charakterystyczne objawy (szybki oddech, spocona blada skóra, chwiejny krok, poszkodowany zaczyna tracić równowagę … – postaraj się złagodzić jego upadek. W innym przypadku, kiedy napotykasz zaistniałą już sytuację – ocen miejsce zdarzenia, zadbaj o bezpieczeństwo własne, świadków zdarzenia i poszkodowanego. Pamiętaj priorytetem jest zawsze twoje bezpieczeństwo!

1. Oceń stan świadomości poszkodowanego. Sprawdź jego reakcje, zapytaj głośno „Halo, czy Pan/Pani mnie słyszy, jak Pan/Pani się czuje” Potrząśnij delikatnie za ramiona. Zobacz jak ocenić w pierwszej pomocy stan świadomości poszkodowanego.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa. Ocena stanu świadomości poszkodowanego.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa. Ocena stanu świadomości poszkodowanego. Źródło: www.gotowidoratowania.pl materiały własne GOTOWI DO RATOWANIA – szkolenia z pierwszej pomocy, kursy pierwszej pomocy dla firm Wrocław.

2. Kiedy poszkodowany nie odpowiada – oceń oddech metodą ABC. Zobacz jak prawidłowo w pierwszej pomocy ocenić oddech poszkodowanego, udrożnic drogi oddechowe, ocenić krążenie.

Kiedy poszkodowany nie oddycha przejdź do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Zobacz pierwsza pomoc, resuscytacja krążeniowo-oddechowa, RKO.

Pamiętaj ocena oddechu to każdorazowo priorytet. Być może omdlenie okaż się nagłym zatrzymaniem krążenia i będziesz rozpoczynać w tym momencie resuscytację krążeniowo-oddechową.

3. Kiedy poszkodowany oddycha i jeżeli masz taką możliwość, może spróbować wynieść poszkodowanego z miejsca, w którym omdlał (duże skupisko ludzi), jeżeli jest to niemożliwe, spróbuj dostarczyć poszkodowanemu świeże powietrze (np. uchyl okna, poluzuj ubranie itd.) Warto również zadbać o to, aby wokoło poszkodowanego nie znajdowała się znaczna liczba osób.

4. W tym momencie możesz również zastosować pozycję czterokończynową, podnosząc jednocześnie nogi i ręce poszkodowanego ku górze, lub zastosować pozycję z uniesieniem tylko samych nóg ku górze. W/w pozycje podniosą chwilowo ciśnienie krwi u poszkodowanego co doprowadzi do chwilowej (przejściowej) poprawy stanu poszkodowanego dzięki szybszemu dostarczeniu krwi do mózgu poszkodowanego.

Piersza pomoc w omdleniu. Szkolenie pierwsza pomoc utrata przytomności.

Piersza pomoc w omdleniu. Uniesienie nóg poszkodowanego. Zdjęcie: St John Ambulance

Unosząc nogi poszkodowanego ku górze, może wspomóc się własnymi ramionami lub np. krzesłem.

Uwaga! Pozycję przeciwwstrząsową i czterokończynową możemy zastosować, kiedy jesteśmy pewni omdlenia u poszkodowanego. W innych przypadkach np. OZW (ostry zespół wieńcowy, zawał itp.) nie stosujemy w/w tak aby nadmiernie nie obciążać serca u poszkodowanego. Jeżeli nie mamy pewności – najlepszą pozycją u poszkodowanego nieprzytomnego i oddychającego jest zawsze pozycja boczna.

Pierwsza pomoc szkolenie pozycja bezpieczna

Pierwsza pomoc. Pozycja boczna bezpieczna. Finalne ułożenie poszkodowanego.

Uwaga! Jeżeli nasz poszkodowany jest poszkodowanym urazowym, np. w skutku omdlenia doznał urazu – pozostawiamy go w pozycji zastanej zajmujemy się zaopatrzeniem urazów.

5. Jeżeli poszkodowany po kilku minutach nie odzyskuje przytomności, ułóż go w pozycji bezpiecznej i wezwij pomoc pod nr. 112 lub 999

6. Monitoruj poszkodowanego sprawdzając regularnie oddech, zadbaj również o jego termikę (chroń przed wychłodzeniem, lub przegrzaniem)

Z ratowniczymi pozdrowieniami,
Gotowi Do Ratowania

Podziel się: