Resuscytacja krążeniowo-oddechowa. Szkolenie z pierwszej pomocy. Ocena bezpieczeństwa własnego.
Z artykułu dowiesz się między innymi: Jak ocenić bezpieczeństwo własne w pierwszej pomocy? Na co zwrócić uwagę zanim zaczniemy udzielać pierwszej pomocy? Jak prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową u osoby dorosłej? Czy możemy nie udzielić pierwszej pomocy, jeżeli nam coś zagraża?
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa osoby dorosłej.
To proste jak ABC. Bezpieczeństwo własne.
Kontynuujemy rozpoczętą we wpisie serię art. dot. podstawowych zabiegów resuscytacyjnych z użyciem automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED) u osób dorosłych. Dziś skupimy się na jednym z ważniejszych priorytetów udzielaniu pierwszej pomocy tj. na bezpieczeństwie własnym. Ponieważ TWOJE bezpieczeństwo jako osoby, która udziela pierwszej pomocy stanowi dla Ciebie najważniejszy dla Ciebie priorytet!
Udzielenie pierwszej pomocy drugiej osobie wiąże się zawsze z ogromnym stresem i dużą ilością emocji, zatem nie możemy w tym wszystkim zapomnieć o sobie. Zanim podejmiemy pierwszo – pomocowe działania musimy skupić się na ocenie naszego bezpieczeństwa, później na świadkach zdarzenia (osoby, które są najbliżej, czasami postronne, czasami rodzina czy znajomi poszkodowanego), i w tej ocenie na samym końcu skupiamy się na samym poszkodowanym. Jeżeli nie zadbamy o kontekst naszego bezpieczeństwa, sami staniemy się kolejnym poszkodowanym. W tym przypadku wezwane na miejsce zdarzenia służby ratunkowe zastaną po prostu dodatkowego poszkodowanego – Ciebie! Podsumowując, w prawidłowej kolejności działań należy rozpatrywać najpierw bezpieczeństwo ratownika, w drugiej kolejności świadków zdarzenia, a na końcu – bezpieczeństwo poszkodowanego.
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa osoby dorosłej.
Ocena miejsca zdarzenia, czy jest bezpiecznie?
Poszkodowanego potrzebującego Twojej pomocy możesz zastać w różnym miejscu i stanie. Najczęściej też będzie to sytuacja dla Ciebie nagła i zaskakująca. Pamiętaj poszkodowani nas nie wybierają, pojawiają się na naszej drodze nagle. Sytuacje związane z udzielaniem pierwszej pomocy są zazwyczaj zaskakujące. Niebezpieczeństwo, które stało się przyczyną choroby lub urazu poszkodowanego może zagrażać potencjalnie także ratownikowi oraz osobom udzielającym pomocy! Zanim ruszysz do poszkodowanego chcąc mu pomóc – sprawdź czy nie występują dodatkowe zagrożenia! Generalnie musisz ocenić czy wszystko, co dzieje się wokoło poszkodowanego, któremu chcesz pomóc – jest dla Ciebie bezpieczne? Musisz ocenić i dowiedzieć się również czy czynnik, który spowodował np. wypadek – dalej występuje (porażenie prądem, chemikalia itd.)
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa osoby dorosłej.
Środki ochrony osobistej, jak zabezpieczyć siebie podczas udzielania pierwszej pomocy?
Zadbaj o swoje bezpieczeństwo stosując środki ochrony indywidualnej. Nie w każdej sytuacji będą one niezbędne i wymagane, nie wychodz też zawsze z ałożenia „nie mam ochrony, nie ratuję”. Jednak w niekturych sytuacjach związanych z udzieleniem pierwszej pomocy będą wskazane, np. w masywnym krwotoku – rękawiczki jednorazowe, lub podczas prowadzenia RKO u obcej osoby, maska do RKO (jeżlei zdecydujesz się na prowadzenie oddechów ratunkowych i jesteś w tym algorytmie RKO przeszkolony). Pamiętaj prowadząc RKO i nie posiadając maski/ustnika, oraz jeżeli nie byłeś/byłaś przeszkolony/a w prowadzeniu RKO z uwzględnieniem oddechów ratunkowych – MOŻESZ TYLKO UCISKAĆ klatkę piersiową.
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa osoby dorosłej.
Bezpieczeństwo świadków zdarzenia
Nie zawsze jest to proste, ale musimy postarać się doprowadzić do sytuacji, w której osoby postronne zostaną odizolowane od miejsca, w którym doszło do zagrożenia. Wszystkie czynniki wpływające na stan zdrowia poszkodowanego np. czynniki chemiczne, energia elektryczna, czy czynniki mechaniczne, które są przyczyną jego urazu, mogą również stanowić niebezpieczeństwo dla wszystkich świadków zdarzenia. Zatem priorytetowo dbamy o swoje bezpieczeństwo, w drugiej kolejności o otoczenie. Nie chcemy doprowadzić do sytuacji, kiedy pojawią nam się kolejni poszkodowani a byli to właśnie świadkowie zdarzenia. Reasumując – zanim zaczniesz ratować poszkodowanego zadbaj o ludzi w jego otoczeniu.
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa osoby dorosłej.
Podsumowanie.
W pozostałych częściach z serii „To proste jak ABC” – resuscytacja krążeniowo-oddechowa osoby dorosłej znajdują się:
-
- Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas udzielania pierwszej pomocy?
- Jak ocenić przytomność osoby poszkodowanej?
- Jak udrożnić drogi oddechowe i ocenić oddech osoby poszkodowanej w nagłym zatrzymaniu krążenia?
- Jak wykonywać uciśnięcia klatki piersiowej w RKO?
- Jak i czy trzeba wykonywać oddechy zastępcze prowadząc RKO?
- Schemat prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej krok po kroku.
- Jak prowadzić RKO z użyciem AED?
- Czym jest AED?
- Co to są rytmy do defibrylacji?
Z ratowniczymi pozdrowieniami,
Szkoleniowy zespół medyczny GOTOWI DO RATOWANIA
Aktualizacja wpisu: 08.2025
Źródła:
Opracowanie własne, zespół GOTOWI DO RATOWANIA
![]()
Napisane przez ludzi nie przez AI
Naszego ratowniczego bloga tworzymy z ogromną pasją i zaangażowaniem, wkładamy w nasze materiały dużo pracy starając się, by były one rzetelne i jak najwyższej jakości. Wszystkie treści, wpisy, artykuły, zdjęcia, grafiki, cała zawartość serwisu znajdującego się pod adresem www.gotowidoratowania.pl tworzone i pisane są w 100% przez zespół GOTOWI DO RATOWANIA. Nie wykorzystujemy zautomatyzowanych narzędzi (AI) do generowania zawartości serwisu.
W naszej ofercie kursów i szkoleń znajdziesz między innymi; szkolenie z pierwszej pomocy Wrocław, oraz kurs pierwszej pomocy Wrocław. Dla firm i instytucji będą to; szkolenie z pierwszej pomocy dla pracowników Wrocław, kurs pierwszej pomocy dla firm Wrocław, kurs pierwszej pomocy dla pracowników Wrocław. Szkolenia i kursy dla rodziców i opiekunów dzieci to między innymi; kurs pierwszej pomocy dla rodziców Wrocław, kurs pierwszej pomocy pediatrycznej Wrocław, oraz kurs pierwszej pomocy dzieciom. Dla dzieci i młodzieży szkolnej będą to; warsztaty z pierwszej pomocy w szkole Wrocław, kurs pierwszej pomocy w szkole Wrocław.