Pierwsza pomoc w zatruciu tlenkiem węgla
Cichy zabójca. NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz! Tlenek węgla – czad.
Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie nazywanym czadem, ginie kilkaset osób a ponad kilka tysięcy ulega podtruciu! Tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku). W swoim działaniu blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu się na jego działanie śmierć przez uduszenie.
Jak i kiedy powstaje czad?
Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego (brak dostatecznej ilości tlenu w powietrzu) spalania materiałów palnych takich jak gaz, paliwa płynne i stałe. Zagrożenie zatruciami tlenkiem węgla nasila się najbardziej w okresie jesienno-zimowym, gdy mamy sezon grzewczy w pełni. Przyczyną zatrucia się czadem w większości przypadków są:
Objawy zatrucia tlenkiem węgla
Objawy zatrucia tlenkiem węgla zależne są od jego stężenia we wdychanym powietrzu oraz od stężenia karboksyhemoglobiny we krwi. Do najważniejszych i najczęstszych objawów, które mogą mieć różne natężenie, należą:
Niekiedy pierwszym objawem zatrucia tlenkiem węgla obserwowanym przez otoczenie może być nagła utrata przytomności osoby przebywającej w pomieszczeniu gdzie nagle zwiększyło się stężenie tlenku węgla – np. w łazience
Pierwsza pomoc w zatruciach tlenkiem węgla
W razie podejrzenia zatrucia tlenkiem węgla należy natychmiast wezwać zespół ratownictwa medycznego, gdyż odtrutką działającą na tlenek węgla jest podanie tlenu.
Jak się uchronić i zabezpieczyć?
Zainstaluj czujnik tlenku węgla to najlepsza metoda! Urządzenia są powszechnie dostępne i niedrogie. Zadbaj o instalacje w domu i zleć przeprowadzenie kontroli technicznych, przewodów kominowych, wentylacyjnych i systematycznie je czyścić. Również systematycznie sprawdzaj ciągi powietrza, nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych. Użytkuj piecyki, kuchenki zgodnie z instrukcją oraz sprawdzaj ich stan techniczny.
Z ratowniczymi pozdrowieniami,
Gotowi Do Ratowania
Wirtualna kawa dla ratownika? Czemu nie! Naszego ratowniczego bloga tworzymy z ogromną pasją i zaangażowaniem, wkładamy w nasze materiały dużo pracy starając się, by były one rzetelne. Co najważniejsze, abyś dzięki temu co właśnie czytasz wiedział lub wiedziała, jak udzielić pierwszej pomocy drugiej osobie, kiedy zajdzie taka potrzeba. Jeśli chcesz, możesz w zamian podarować nam wirtualną kawę. Będzie nam bardzo miło. Dziękujemy!