Wpisz szukane słowa, pomożemy znaleźć to czego szukasz

Jakich informacji szukasz?

Oparzenia słoneczne. Pierwsza pomoc. Jak sobie z nimi poradzić?

Oparzenie słoneczne. Pierwsza pomoc. Kurs z pierwszej pomocy Wrocław. Szkolenie z pierwszej pomocy dla firm Wrocław.

Oparzenia słoneczne. Pierwsza pomoc. Jak sobie z nimi poradzić?

Podziel się:

Oparzenia słoneczne. Jak sobie z nimi poradzić?

Z oparzeniami słonecznymi, powstałymi np. w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce możemy poradzić sobie w bardzo prosty sposób – po prostu nie doprowadzajmy do ich powstawania, ponieważ „ze słońcem” a w zasadzie z promieniowaniem UV – „nie ma żartów”.

Oparzenia słoneczne powstają właśnie na skutek, długotrwałej i nieodpowiedniej (bez zabezpieczeń skóry) ekspozycji na słońce i promieniowanie UV. Jeżeli nie zabezpieczymy odpowiednio skóry naszego ciała i będziemy ją eksponować zbyt długo „w pełnym” słońcu – możemy mieć później problemy.

 

Oparzenie słoneczne. Pierwsza pomoc.

Oparzenie słoneczne. Pierwsza pomoc. Oparzenia słoneczne I stopnia. Skóra czerwona, tkliwa, bolesna. Źródło: awesomeocean.com

Piękna ciemna opalenizna, pożądana przez wielu w okresie letnim …

… to nic innego jak objaw uszkodzenia skóry, czyli fizjologiczna reakcja obronna organizmu na promieniowanie ultrafioletowe.

Przy okazji … jeżeli myślicie, że długotrwałe, wielogodzinne „smażenie się”  na słońcu dostarcza naszemu organizmowi jakiś profitów, np. w postaci witaminy D … grubo się mylicie. Oczywiście ekspozycja naszego ciała na promienie słoneczne, wpłynie  poprzez syntezę skórną, na wzrost upragnionej witaminy D, ale do jej przekształcenia w naszym organizmie, potrzebujemy zaledwie kilkunastu minut na słońcu, nie wielu godzin “smażenia się”.

Na „raka”

Czy oparzenie słoneczne może być niebezpieczne dla naszego zdrowia lub życia? Na dłuższą metę – degeneracja skóry nie jest oczywiście dla nas i naszego organizmu dobra i bezpieczna. Między innymi rośnie prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory skóry jeżeli odpowiednio się “nie chronimy” (filtry UV).  Przy okazji “ochrony” filtrami UV – przypominamy, że kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym – tylko zmniejszają ryzyko powstania oparzeń słonecznych i nowotworów – całkowicie nas nie chronią.

W krótkiej perspektywie czasowe, po kilku godzinach opalania mogą np. wystąpić objawy hipertermii, czyli przegrzania naszego organizmu lub udaru słonecznego, który może być śmiertelnie niebezpieczny, szczególnie dla dzieci i osób starszych.  O pierwszej pomocy w udarze słonecznym i hipertermii przeczytacie w wpisie: pierwsza pomoc w udarze słonecznym.

Wspomniane wcześniej „opalenie” się na tzw. „raka” to objaw oparzenia skóry pierwszego stopnia, jeżeli występują pęcherze z płynem surowiczym – drugiego.

Pierwszy i drugi stopień oparzenia skóry

Pierwszy stopień oparzenia skóry, daje następujące objawy:

 • skóra jest tkliwa, bolesna,
 • skóra jest zaczerwieniona.

Oparzenie I stopnia dotyczy głównie naskórka, a zmiany mają charakter obrzękowo-rumieniowy. Widoczne jest zaczerwienienie i obrzmienie. Jeżeli szybko zareagujemy, zmiany te ustępują po kilku dniach, nie pozostawiając w ogóle śladu.

 

Oparzenie słoneczne. Pierwsza pomoc.

Oparzenie słoneczne. Pierwsza pomoc. Oparzenia słoneczne I stopnia. Skóra czerwona, tkliwa, bolesna. Źródło: femalefirst.co.uk

 

Drugi stopień oparzenia skóry, daje następujące objawy:

 • skóra jest tkliwa, bolesna,
 • zaczerwieniona lub biała (przy oparzeniu głębokim II stopnia),
 • występują pęcherze wypełnione płynem surowiczym.

 

Oparzenie słoneczne. Pierwsza pomoc.

Oparzenie słoneczne. Pierwsza pomoc. Oparzenie słoneczne II stopnia. Skóra czerwona, tkliwa, bolesna, występują pęcherze. Źródło: ourhealersbouquet.wordpress.com.

 

Oparzenie II stopnia (pośrednie) dotyczy naskórka i częściowo skóry właściwej. W obrębie zarumienionej skóry twarzą się bolesne pęcherze. Goi się w ciągu około 2–3 tygodni bez pozostawienia blizny. Przy rozległym oparzeniu II stopnia (głębokim), które obejmuje naskórek i całą grubość skóry właściwej, skóra jest biała, na skutek uszkodzenia nerwów czuciowych nie boli, występują pęcherze. Goi się w ciągu kilku tygodni i pozostawia trwałą bliznę.

Pierwsza pomoc w oparzeniu skóry (słonecznym) pierwszego stopnia

 • przerwij ekspozycję na czynnik powodujący oparzenie, przenieś poszkodowanego w zacienione miejsce lub jeśli sam odczuwasz efekty oparzenia – zejdź jak najszybciej ze słońca,
 • schładzaj skórę letnią wodą, minimum 15-20 minut,
 • zastosuj okłady, np. duża gaza namoczona w letniej wodzie,
 • możesz stosować chłodne okłady (żel zimno-ciepły) lub jednorazowe okłady chłodzące – dostępne w aptekach. Pamiętaj, aby okłady przykładać na skórę poprze materiał. Najlepiej owinąć okład gazą lub zastosować specjalnie przeznaczoną do niego kieszeń materiałową. Świetnie sprawdza się również codofix, do którego możemy włożyć okład.
 • pij dużo wody!
 • w późniejszym etapie możesz zastosować preparaty ułatwiające gojenie się i regenerację skóry, jednym z najpopularniejszych jest panthenol.

 

Oparzenie słoneczne. Pierwsza pomoc.

Oparzenie słoneczne. Pierwsza pomoc. Okłady “zimno-ciepłe” Doskonale nadadzą się do schłodzenia skóry. Źródło: www.gotowidoratowania.pl materiały własne GOTOWI DO RATOWANIA – szkolenia z pierwszej pomocy, kursy pierwszej pomocy dla firm Wrocław.

 

Pierwsza pomoc w oparzeniu skóry (słonecznym) drugiego stopnia

 • schładzaj skórę letnią wodą, minimum 15-20 minut,
 • zastosuj okłady, np. duża gaza namoczona w chłodnej wodzie,
 • jeżeli występują pęcherze – możesz z powodzeniem stosować okłady hydrożelowe – opatrunki firm BurnTec czy AquaGel świetnie się sprawdzą, możesz zastosować również opatrunek osłonowy (gaza jałowa)
 • udaj się do lekarza,
 • pij dużo wody!

 

Oparzenie słoneczne. Pierwsza pomoc.

Oparzenie słoneczne. Pierwsza pomoc. Oparzenie słoneczne II stopnia. Skóra czerwona, tkliwa, bolesna, występują pęcherze. Źródło: ourhealersbouquet.wordpress.com.

 

UWAGA! Oparzenia II stopnia mogą wymagać konsultacji lekarskiej, zwłaszcza jeśli dotyczą większych powierzchni ciała. Istnieją określone zasady regulujące konieczność leczenia szpitalnego w zależności od zajętej powierzchni ciała i wieku pacjenta. W cięższych przypadkach – duży procent powierzchni skóry, z wystąpieniem pęcherzy – wezwij pogotowie ratunkowe*.

Czego nie robimy?

Poparzonej skóry nie smarujemy tłuszczami, tłustymi kremami czy alkoholem! Tłuszcze blokują oddawanie nadmiaru ciepła przez skórę, opóźniają proces jej regeneracji . Smarowanie poparzonej skóry tłustymi kremami TO MIT! O mitach w pierwszej pomocy przeczytasz w wpisie: mity w pierwszej pomocy.

W miejscach oparzeń nie stosujemy również lodu czy mrożonek. Nie przekłuwamy również powstałych pęcherzy. Płyn surowiczy to naturalny mechanizm obronny organizmu. Przyspiesza on gojenie się rany.

Najważniejszym elementem pierwszej pomocy jest chłodzenie skóry przez przynajmniej 15 minut i ewentualne zabezpieczenie jej jałowym opatrunkiem osłonowym. Pierwszy kwadrans po oparzeniu jest krytyczny dla dalszych następstw oparzenia słonecznego, ponieważ w tym czasie dochodzi do wymiany ciepła w powłokach skórnych, a tym samym do pogłębienia uszkodzeń. Dzięki chłodzeniu rany, część energii termicznej jest oddawana do otoczenia.* Przypominamy również, że poparzona skóra jest jałowa, (jeżeli jej ciągłość nie została naruszona), zatem nie trzeba jej odkażać, opatrunek osłonowy (jałowy) w zupełności wystarczy.

 

Oparzenie słoneczne. Pierwsza pomoc.

Oparzenie słoneczne. Pierwsza pomoc. Gazy jałowe doskonale sprawdzą się w skonstruowaniu opatrunku osłonowego. Możemy je również wykorzystać do przygotowania chłodzących okładów. Źródło: www.gotowidoratowania.pl materiały własne GOTOWI DO RATOWANIA – szkolenia z pierwszej pomocy, kursy pierwszej pomocy dla firm Wrocław.

 

Oparzenie słoneczne. Pierwsza pomoc.

Oparzenie słoneczne. Pierwsza pomoc. Opatrunki hydro-żelowe. Doskonale sprawdzą się w oparzeniach II stopnia.

Jak się chronić przed oparzeniem słonecznym?

Umiar w opalaniu przede wszystkim. Pamiętajmy – nie istnieje „zdrowe” opalanie. Jeżeli eksponujemy się na słońce, stosujmy odpowiednie środki ochronne w postaci „wysokich” filtrów przeciwsłonecznych UV.

 • unikajmy słońca w szczycie jego działania, mniej więcej w godzinach 11:00-16:00,
 • nie opalajmy się wiele godzin w pełnym słońcu,
 • bezwzględnie chrońmy przed słońcem małe dzieci, ponieważ promienie UV zdecydowanie głębiej wnikają w ich skórę, przez co łatwiej dochodzi u nich do oparzeń,
 • zabezpieczajmy dzieci warstwą ubrania, np. koszulki UV, lub jasne przewiewne t-shirty – nawet w wodzie,
 • stosujmy odpowiednie nakrycia głowy u dzieci jak i osób dorosłych,
 • nawadniajmy się,
 • przebywajmy w cieniu,
 • „dawkujmy” sobie opalanie,
 • stosujmy ochronę w postaci filtrów.

 

Oparzenie słoneczne. Pierwsza pomoc.

Oparzenie słoneczne. Pierwsza pomoc. “Wysokie” filtry, latem – to podstawa!

 

Oparzenie słoneczne. Pierwsza pomoc.

Oparzenie słoneczne. Pierwsza pomoc. Odpowiednie nawadnianie to podstawa w upalnie dni!

Domowe sposoby

„Spiekliśmy się na raka” – czy na poparzoną skórę możemy zastosować kefir, maślankę, zsiadłe mleko, białko jajek? My preferujemy po prostu chłodną kąpiel lub prysznic, zimne okłady (gaza namoczona chłodną wodą lub chłodny żel), ale jeżeli w/w przyniosą ulgę rozgrzanej skórze, ponieważ wyjęte z lodówki chłodzą i tym samym obniżają temperaturę skóry – to czemu nie 😊 Jeżeli już stosujemy domowe sposoby z wykorzystaniem kefiru … pamiętajmy, aby nigdy nie nakładać środków spożywczych na skórę, która jest uszkodzona.

Z ratowniczymi pozdrowieniami,
GOTOWI DO RATOWANIA

*nagle.mp.pl/chirurgia/110660,oparzenia-ocena-glebokosci-i-powierzchni-oparzenia-oraz-zaopatrzenie-rany-oparzeniowej

Podziel się: