Oparzenia słoneczne. Pierwsza pomoc. Jak sobie z nimi poradzić?
Oparzenia (poparzenia) słoneczne. Pierwsza pomoc.
Oparzenia (po)słoneczne! Jak sobie z nimi poradzić?
Z oparzeniami (po)słonecznymi, powstałymi np. w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce możemy poradzić sobie w bardzo prosty sposób – po prostu nie doprowadzajmy do ich powstawania, ponieważ „ze słońcem” a w zasadzie z promieniowaniem UV – „nie ma żartów”.
Oparzenia (po)słoneczne powstają właśnie na skutek, długotrwałej i nieodpowiedniej (bez zabezpieczeń skóry) ekspozycji na słońce i promieniowanie UV. Jeżeli nie zabezpieczymy odpowiednio skóry naszego ciała i będziemy ją eksponować zbyt długo „w pełnym” słońcu – możemy mieć później problemy.
Oparzenie słoneczne. Pierwsza pomoc. Oparzenia (po)słoneczne I stopnia. Skóra czerwona, tkliwa, bolesna. Źródło: awesomeocean.com
Oparzenia (poparzenia) słoneczne. Pierwsza pomoc.
Piękna ciemna opalenizna, pożądana przez wielu w okresie letnim …
… to nic innego jak objaw uszkodzenia skóry, czyli fizjologiczna reakcja obronna organizmu na promieniowanie ultrafioletowe.
Przy okazji … jeżeli myślicie, że długotrwałe, wielogodzinne „smażenie się” na słońcu dostarcza naszemu organizmowi jakiś profitów, np. w postaci witaminy D … grubo się mylicie. Oczywiście ekspozycja naszego ciała na promienie słoneczne, wpłynie poprzez syntezę skórną, na wzrost upragnionej witaminy D, ale do jej przekształcenia w naszym organizmie, potrzebujemy zaledwie kilkunastu minut na słońcu, nie wielu godzin “smażenia się”.
Oparzenia (poparzenia) słoneczne. Pierwsza pomoc.
Pierwszy i drugi stopień oparzenia skóry.
Pierwszy stopień oparzenia skóry, daje następujące objawy:
Oparzenie I stopnia dotyczy głównie naskórka, a zmiany mają charakter obrzękowo-rumieniowy. Widoczne jest zaczerwienienie i obrzmienie. Jeżeli szybko zareagujemy, zmiany te ustępują po kilku dniach, nie pozostawiając w ogóle śladu.
Oparzenie słoneczne. Pierwsza pomoc. Oparzenia (po)słoneczne I stopnia. Skóra czerwona, tkliwa, bolesna. Źródło: femalefirst.co.uk
Drugi stopień oparzenia skóry, daje następujące objawy:
Oparzenie słoneczne. Pierwsza pomoc. Oparzenie słoneczne II stopnia. Skóra czerwona, tkliwa, bolesna, występują pęcherze. Źródło: ourhealersbouquet.wordpress.com.
Oparzenie II stopnia (pośrednie) dotyczy naskórka i częściowo skóry właściwej. W obrębie zarumienionej skóry twarzą się bolesne pęcherze. Goi się w ciągu około 2–3 tygodni bez pozostawienia blizny. Przy rozległym oparzeniu II stopnia (głębokim), które obejmuje naskórek i całą grubość skóry właściwej, skóra jest biała, na skutek uszkodzenia nerwów czuciowych nie boli, występują pęcherze. Goi się w ciągu kilku tygodni i pozostawia trwałą bliznę.
Oparzenia (poparzenia) słoneczne. Pierwsza pomoc.
Pierwsza pomoc w oparzeniu skóry (słonecznym) pierwszego stopnia.
Oparzenie słoneczne. Pierwsza pomoc. Okłady “zimno-ciepłe” Doskonale nadadzą się do schłodzenia skóry. Źródło: www.gotowidoratowania.pl materiały własne GOTOWI DO RATOWANIA – szkolenia z pierwszej pomocy, kursy pierwszej pomocy dla firm Wrocław.
Oparzenia (poparzenia) słoneczne. Pierwsza pomoc.
Pierwsza pomoc w oparzeniu skóry (słonecznym) drugiego stopnia
Oparzenie słoneczne. Pierwsza pomoc. Oparzenie słoneczne II stopnia. Skóra czerwona, tkliwa, bolesna, występują pęcherze. Źródło: ourhealersbouquet.wordpress.com.
UWAGA! Oparzenia II stopnia mogą wymagać konsultacji lekarskiej, zwłaszcza jeśli dotyczą większych powierzchni ciała. Istnieją określone zasady regulujące konieczność leczenia szpitalnego w zależności od zajętej powierzchni ciała i wieku pacjenta. W cięższych przypadkach – duży procent powierzchni skóry, z wystąpieniem pęcherzy – wezwij pogotowie ratunkowe(1).
Oparzenia (poparzenia) słoneczne. Pierwsza pomoc.
Czego nie robimy!?
Poparzonej skóry nie smarujemy tłuszczami, tłustymi kremami czy alkoholem! Tłuszcze blokują oddawanie nadmiaru ciepła przez skórę, opóźniają proces regeneracji skóry. Smarowanie poparzonej skóry tłustymi kremami TO MIT! O mitach w pierwszej pomocy przeczytasz w wpisie: mity w pierwszej pomocy
Nie przekłuwamy również powstałych pęcherzy. Płyn surowiczy to naturalny mechanizm obronny organizmu. Przyspiesza on gojenie się rany.
Najważniejszym elementem pierwszej pomocy jest chłodzenie rany przez przynajmniej 15 minut i zabezpieczenie jej jałowym opatrunkiem – poparzona skóra jest jałowa, (jeżeli jej ciągłość nie została naruszona), zatem nie trzeba jej odkażać, opatrunek osłonowy (jałowy) w zupełności wystarczy.
Pamiętajmy! Pierwszy kwadrans po oparzeniu jest krytyczny dla dalszych następstw oparzenia (po)słonecznego, ponieważ w tym czasie dochodzi do wymiany ciepła w powłokach skórnych, a tym samym do pogłębienia uszkodzeń. Dzięki chłodzeniu rany część energii termicznej jest oddawana do otoczenia. Tylko wczesne chłodzenie rany może ten proces zminimalizować.
Oparzenia (poparzenia) słoneczne. Pierwsza pomoc.
Jak się chronić przed oparzeniem słonecznym?
Umiar w opalaniu przede wszystkim. Pamiętajmy – nie istnieje „zdrowe” opalanie. Jeżeli eksponujemy się na słońce, stosujmy odpowiednie środki ochronne w postaci „wysokich” filtrów przeciwsłonecznych UV.
Oparzenie słoneczne. Pierwsza pomoc. “Wysokie” filtry oraz zdrowy rozsądek (umiar w opalaniu) latem – to podstawa!
Oparzenie słoneczne. Pierwsza pomoc. Odpowiednie nawadnianie to podstawa w upalnie dni!
Wystawianie skóry na słońce bez odpowiedniej ochrony, zwłaszcza u osób o jasnym fototypie, skutkuje intensywną reakcją rumieniowa i oparzeniem posłonecznym. Rumień skóry pojawia się najczęściej po 2-6 godzinach po ekspozycji na UVB, nasila się po 12-24, utrzymuje się najczęściej do 72 godzin. Ze względu na silne przekrwienie skóry oraz zwiększenie skłonności do infekcji wirusowych i bakteryjnych w ciągu pierwszych kilku dni należy szczególnie zadbać o skórę.(2)
Oparzenia (poparzenia) słoneczne. Pierwsza pomoc.
Domowe sposoby?
„Spiekliśmy się na raka” – czy na poparzoną skórę możemy zastosować kefir, maślankę, zsiadłe mleko, białko jajek? My preferujemy po prostu chłodną kąpiel lub prysznic, zimne okłady (gaza namoczona chłodną wodą lub chłodny żel), ale jeżeli w/w przyniosą ulgę rozgrzanej skórze, ponieważ wyjęte z lodówki chłodzą i tym samym obniżają temperaturę skóry – to czemu nie ? Jeżeli już stosujemy domowe sposoby z wykorzystaniem kefiru … pamiętajmy, aby nigdy nie nakładać środków spożywczych na skórę, która jest uszkodzona.
Wirtualna kawa dla ratownika? Czemu nie! Naszego ratowniczego bloga tworzymy z ogromną pasją i zaangażowaniem, wkładamy w nasze materiały dużo pracy starając się, by były one rzetelne. Co najważniejsze, abyś dzięki temu co właśnie czytasz wiedział lub wiedziała, jak udzielić pierwszej pomocy drugiej osobie, kiedy zajdzie taka potrzeba. Jeśli chcesz, możesz w zamian podarować nam wirtualną kawę. Będzie nam bardzo miło. Dziękujemy!
Z ratowniczymi pozdrowieniami,
GOTOWI DO RATOWANIA
Źródła:
(1) nagle.mp.pl/chirurgia/110660,oparzenia-ocena-glebokosci-i-powierzchni-oparzenia-oraz-zaopatrzenie-rany-oparzeniowej
(2) pantabletka.pl/pantenol-w-piance-na-oparzenia-analiza/
szkolenia z pierwszej pomocy Wrocław, szkolenia z pierwszej pomocy dla firm Wrocław, kursy z pierwszej pomocy dla firm we Wrocławiu, pierwsza pomoc szkolenia Wrocław, kursy z pierwszej pomocy dla rodziców Wrocław, zaawansowany kurs pierwszej pomocy Wrocław, podstawowy kurs pierwszej pomocy Wrocław Szkolenie z pierwszej pomocy dla pracowników Wrocław Kurs pierwszej pomocy dla pracowników Wrocław