Czym są i co oznaczają BLS, ALS, EPALS/PALS, PBLS, MCR. Podstawowe i zaawansowane zabiegi resuscytacyjne.
Spis treści, w artykule:
-
- BLS – Basic Life Support.
- PBLS -Pediatric Basic Life Support.
- ALS – Advanced Life Support.
- EPALS/PALS – European Pediatric Advanced Life Support/Pediatric Advanced Life Support.
- MCR – Medyczne Czynności Ratunkowe.
- Jaki kurs pierwszej pomocy będzie najlepszy?
- Pierwsza pomoc krytyczna dla przeżywalności.
Podstawowe i zaawansowane zabiegi resuscytacyjne.
Czym są i co oznaczają BLS, ALS, EPALS/PALS, PBLS, MCR ... ?
Medycyna ratunkowa, medyczne czynności ratunkowe, pierwsza pomoc – opierają się w głównej mierze na działaniach „algorytmicznych” – czyli takich, w których postępuje się według konkretnych standardów i wytycznych. Mówimy wtedy o algorytmach postępowania. Algorytmy postępowania czy to w ramach medycznych czynności ratunkowych (MCR) czy działań pierwszo pomocowych (pierwsza pomoc) to nic innego jak logiczne schematy postępowania w danej sytuacji.
Podstawowe i zaawansowane zabiegi resuscytacyjne.
Basic Life Support
Przykładem algorytmu postępowania jest np. BLS tj. (Basic Life Support) opracowany w oparciu o wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC – European Resuscitation Council) czy np. AHA (American Heart Association) .
BLS oznacza podstawowe zabiegi resuscytacyjne i z tym algorytmem będziemy mieli najczęściej do czynienia na poziomie pierwszej pomocy jako świadkowie zdarzenia, którzy będą jej udzielać. W ramach schematów BLS, które zostały opracowane z myślą o osobach niemających wykształcenia medycznego występują poszczególne etapy i działania takie jak:

Rycina 6. Algorytm podstawowych zabiegów resuscytacyjnych BLS. Wytyczne resuscytacji 2021, www.erc.edu, www.prc.krakow.pl
Koniecznie przeczytaj:
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa osoby dorosłej. Pierwsza pomoc.
Podstawowe i zaawansowane zabiegi resuscytacyjne.
PBLS (Pediatric Basic Life Support)
PBLS (Pediatric Basic Life Support) to nic innego jak schematy postępowania i algorytmy w stosunku do poszkodowanych pediatrycznych tj. dzieci. Algorytmy PBLS są modyfikacją i dalszym rozszerzeniem uniwersalnego algorytmu BLS, który ze względu na wiek poszkodowanych (niemowlaki, noworodki, dzieci młodsze, dzieci starsze) został odpowiednio dostosowany. Mimo, że większość etapów poszczególnych algorytmów jest zbieżna (BLS vs. PBLS), w podejściu pediatrycznym pojawiają się modyfikacje np:

Rycina 16. Podstawowe zabiegi resuscytacyjne u dzieci. Wytyczne resuscytacji 2021 www.erc.edu, www.prc.krakow.pl
Koniecznie przeczytaj:
Podstawowe i zaawansowane zabiegi resuscytacyjne.
ALS (Advanced Life Support, zaawansowane zabiegi resuscytacyjne)
W ramach algorytmów ALS występują czynności stosowane przez personel medyczny u osób poszkodowanych, u których doszło, czy podejrzewa się NZK (Nagłe Zatrzymanie Krążenia). W schematach ALS występują między innymi:

Rycina 8. Algorytm zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych u osób dorosłych ALS. Wytyczne resuscytacji 2021 www.erc.edu, www.prc.krakow.pl
„Nie ma dobrego ALSu bez doskonałego BLSu”
Działania w ramach ALS są ściśle związane z zasadami BLS i RKO, których znajomość jest konieczna do prawidłowego postępowania. Niejako schematy BLS-owe inicjują schematy ALS-owe, stąd często medycy używają określenia „nie ma dobrego ALSu bez doskonałego BLSu)
Podstawowe i zaawansowane zabiegi resuscytacyjne.
EPALS/PALS (European Pediatric Advanced Life Support/Pediatric Advanced Life Support)
Tak jak w przypadku BLS odwzorowaniem podstawowych zabiegów resuscytacyjnych u dzieci jest PBLS tak w przypadku ALS odwzorowaniem są zaawansowane czynności i algorytmy dedykowane najmłodszym poszkodowanym, poszkodowanym pediatrycznym. EPALS/PALS to zabiegi resuscytacyjne pediatryczne i algorytmy postępowania skierowane wyłącznie do personelu medycznego, między innymi lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, którzy pracują właśnie z pacjentami pediatrycznymi. W schematach EPALS/PALS występują między innymi:

Rycina 17. Zaawansowane zabiegi resuscytacyjne u dzieci. Wytyczne resuscytacji 2021 www.erc.edu, www.prc.krakow.pl
Podstawowe i zaawansowane zabiegi resuscytacyjne.
MCR (Medyczne Czynności Ratunkowe)
MCR (Medyczne Czynności Ratunkowe) to wszystkie działania podejmowane przez personel medyczny, w celu ustabilizowania stanu pacjenta w sytuacjach nagłych zagrożenia jego zdrowia i życia oraz w celu zapewnienia mu dalszej, specjalistycznej pomocy. Są to działania, które mogą być wykonywane samodzielnie przez np. ratownika medycznego, lekarza, ratownika pod nadzorem lekarza, zespoły SORów, intensywnej terapii itp. Medyczne czynności ratunkowe obejmują między innymi:
Medyczne czynności ratunkowe są wykonywane w nagłych przypadkach, gdy życie i zdrowie pacjenta jest zagrożone lub jego stan zdrowia jest niestabilny.
Podstawowe i zaawansowane zabiegi resuscytacyjne.
Jaki kurs z pierwszej pomocy będzie dla mnie najlepszy i według jakich algorytmów, wytycznych, rekomendacji będę się uczyć?
Jeżeli mówimy o nauce pierwszej pomocy na poziomie każdego obywatela bez wykształcenia medycznego, standardowo będziemy się poruszać w podstawowych algorytmach, zabiegach, czynnościach ratujących zdrowie i życie. Zaawansowane zabiegi ratujące życie i zdrowie – dedykowane będą dla osób z wykształceniem medycznym. Nie zmienia to faktu te medycy również trenują algorytmy podstawowe, które są niejako podwaliną i inicjatorem (integralną częścią) dalszych zaawanasowanych czynności.
Mówiąc o pierwszej pomocy, kurs z pierwszej pomocy i jego podstawa programowa będzie zawsze oscylować wokół BLS, BLS/AED, PBLS. Kurs z pierwszej pomocy czy szkolenie z pierwszej pomocy może być oparte o algorytmy dedykowane osobom dorosłym oraz o wytyczne, rekomendacje i algorytmy związane z udzielaniem pierwszej pomocy dzieciom. Kurs z pierwszej pomocy w zależności od podstawy programowej może występować w wersjach podstawowych i zaawansowanych – zależnie od programu kursu, czasu jego trwania, wytycznych i rekomendacji organizacji, które je wydają.

Kurs pierwszej pomocy Wrocław. Szkolenie z pierwszej pomocy we Wrocławiu. Od lewej: część urazowa (trening zaopatrywania złamań, zwichnięć, skręceń), nauka tamowania masywnych krwotoków, algorytmy BLS/AED – nauka resuscytacji krążeniowo-oddechowej i użycia automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED). Materiały własne GOTOWI DO RATOWANIA.
Podstawowe i zaawansowane zabiegi resuscytacyjne.
Podstawowy nie oznacza gorszy. Podstawowy oznacza krytyczny dla przeżywalności poszkodowanego – kluczowe ogniwo w łańcuchu przeżycia.
BLS jako podstawowe zabiegi resuscytacyjne inicjują zawsze łańcuch przeżycia osoby poszkodowanej. To świadek zdarzenia, czyli osoba, która jest najbliżej poszkodowanego jest zawsze pierwszym ratownikiem na miejscu zdarzenia. Krytycznym dla przeżywalności poszkodowanych w całym łańcuchu przeżycia jest zatem jak najszybsze działanie ze strony świadka zdarzenia, czyli jak najszybsze udzielenie pierwszej pomocy. W całym „prehospitalu” czyli we wszystkich działaniach przedszpitalnych pierwszym i inicjalnym działaniem będzie zatem BLS. W kolejnych etapach pojawią się medyczne czynności ratunkowe (MCR) i zaawansowane algorytmy (np. ALS), później dalsze działania ratunkowe w obrębie SOR i finalnie działania i zaawansowane czynności na oddziałach Anestezjologii i Intensywnej Terapii. U podstaw tego łańcucha przeżycia leży zawsze reakcja świadka zdarzenia, działania pierwszo-pomocowe i podstawowe zabiegi resuscytacyjne ratujące zdrowie i życie osoby poszkodowanej.

Łańcuch przeżycia, reakcja społeczna ratuje zdrowie i życie. Opracowanie na podstawie wytycznych resuscytacji www.erc.edu, www.prc.krakow.pl
Wirtualna kawa dla ratownika? Czemu nie!
Naszego ratowniczego bloga tworzymy z ogromną pasją i zaangażowaniem, wkładamy w nasze materiały dużo pracy starając się, by były one rzetelne. Co najważniejsze, abyś dzięki temu co właśnie czytasz wiedział lub wiedziała, jak udzielić pierwszej pomocy drugiej osobie, kiedy zajdzie taka potrzeba.
Jeśli chcesz, możesz w zamian podarować nam wirtualną kawę.
Będzie nam bardzo miło. Dziękujemy!
Z ratowniczymi pozdrowieniami,
GOTOWI DO RATOWANIA
Napisane przez ludzi nie przez AI
Naszego ratowniczego bloga tworzymy z ogromną pasją i zaangażowaniem, wkładamy w nasze materiały dużo pracy starając się, by były one rzetelne i jak najwyższej jakości. Wszystkie treści, wpisy, artykuły, zdjęcia, grafiki, cała zawartość serwisu znajdującego się pod adresem www.gotowidoratowania.pl tworzone i pisane są w 100% przez zespół GOTOWI DO RATOWANIA. Nie wykorzystujemy zautomatyzowanych narzędzi (AI) do generowania zawartości serwisu.
Źródła:
cprguidelines.eu/guidelines-2021
prc.krakow.pl/wytyczne-resuscytacji-2021
gotowidoratowania.pl