Turystyczna apteczka pierwszej pomocy.
„Złota” APTECZKA część II. Apteczka turystyczna.
W nawiązaniu do pierwszej części naszej serii dziś rozbieramy na czynniki pierwsze apteczkę turystyczną. Obowiązkowy must have każdego podróżnika. Przypominamy że bez apteczki pierwszej pomocy będzie nam ciężko poradzić sobie w sytuacjach, kiedy będziemy musieli pomóc sobie lub napotkanemu przez nas poszkodowanemu, szczególnie w warunkach wyprawowych.
Apteczka pierwszej pomocy to zawsze sprawa mocno indywidualna
W zależności od rodzaju naszych aktywności będzie się różnic składem oraz samą konstrukcją. Inaczej zbudujemy naszą apteczkę pierwszej pomocy wybierając się w góry, inaczej wybierając się na spływ kajakiem, jeszcze inaczej przygotowując się do wyprawy na pustynię Gobi lub aktywności survivalowych. Jednak dla wszystkich aktywności wyprawowych możemy znaleźć kilka wspólnych mianowników, które właśnie dziś opiszemy. Najważniejsze – apteczkę trzeba mieć ze sobą!
Leki w nasze apteczce. O lekach w apteczce pisaliśmy już w naszym wcześniejszym artykule, a więc w dzisiejszym wpisie nie będziemy poruszać tego tematu. Przypominamy jednak że leki podróżują z nami odrębnie i nie stanowią zawartości naszej apteczki z wyjątkiem środków odkażających/dezynfekujących oraz ewentualnie aspiryny.
Konstrukcja apteczki pierwszej pomocy.
Apteczka turystyczna w swojej konstrukcji musi być wytrzymała. Podczas naszych wypraw, często przytroczona do plecaka będzie narażona na uszkodzenia. Materiały z jakich powinna być wykonana to zdecydowanie Cordura® 500 – 1000D lub gruby nylon. Zamki w naszej apteczce powinny znieść wszystko. Najlepiej sprawdzają się bryzgoszczelne duże zamki błyskawiczne YKK. Materiał oraz zamki naszej apteczki muszą być odporne na wilgoć a w niektórych przypadkach nawet wodoodporne (tak jak w przypadku apteczek dedykowanych sportom wodnym).
Jeżeli decydujemy się na przenoszenie apteczki na częściach naszego ekwipunku, np. przytroczoną do plecaka lub pasa biodrowego, warto zwrócić uwagę na system zapięć i mocowań. Doskonale sprawdzaj się system MOLLE®, który umożliwi nam trocznie apteczki w rożnych konfiguracjach do różnych części naszego ekwipunku lub montaż dodatkowych elementów na samej apteczce. Jeżeli mamy system mocowania na tzw. rzep – warto sprawdzić jakiej jest jakości. W tym wypadku stawiamy na rzepy Velcro®.
Apteczkę przenosimy zawsze w miejscu łatwo dostępnym. W kieszeniach plecaka, w jego górnej części pod klapą, bądź przytroczoną do naszego ekwipunku. Tak aby móc szybko się do niej dostać. Jeżeli troczymy apteczkę np. do naszego plecaka, warto zainwestować w apteczkę zrywaną, gdzie jednym pociągnięciem jesteśmy w stanie odczepić apteczkę od systemu mocowania.
Na zewnątrz i wewnątrz apteczki
System mocowań i kieszeni wewnętrznych musi nam ułatwiać zagospodarowanie apteczki. Doskonale sprawdzają się elastyczne taśmy, gumowe przegródki o różnych szerokościach. Kieszonki siatkowe zapinane na zamek ułatwią również organizację mniejszych rzeczy. Doskonałym rozwiązaniem są zewnętrzne kieszenie szybkiego dostępu do rękawiczek, po które sięgamy jako pierwsze. Dedykowana kieszeń zewnętrzna na nożyczki również mocno ułatwi nam „robotę”.
Oznakowanie apteczki jest mega istotną kwestią. Apteczki z racji przeznaczenia są wykonane z materiałów w jasnych kolorach (czerwień/pomarańcz/jasna zieleń) oraz najczęściej oznaczone białym lub czerwonym krzyżem. Jeżeli inwestujemy w apteczkę w stylu militarnym w kolorach np. zielona oliwka lub czarnym – warto zwrócić uwagę czy mają one możliwość personalizacji za pomocą tzw. patchy – naszywek. Apteczkę musi się dać szybko zlokalizować w każdych warunkach nawet w nocy.
Wyposażenie bazowe apteczki
Podstawą wyposażenia każdej apteczki wyprawowej powinny być środki opatrunkowe. Poniżej prezentujemy najbardziej uniwersalne naszym zdaniem zestawienie do średniej wielkości apteczki turystycznej, którą zabierzemy w góry:
Mając podstawę możemy ją modyfikować ilościowo i w zależności od aktywności/środowiska dodawać lub odejmować elementy np. Do powyższego zestawienia naszym zdaniem doskonale będą pasować:
Dodatkowo w zależności od naszych aktywności w apteczce mogą się znaleźć:
Apteczka Indywidualna i grupowa
Zasada jest prosta – im większa ilość osób, tym większy wkład apteczny lub większa ilość apteczek. Dla większych grup zorganizowanych świetnie sprawdzają się apteczki plecakowe lub większe apteczki tzw. zespołowe np. nerki ratownicze.
Apteczka pierwszej pomocy na krótką wycieczkę pieszą.
Wybierając się na pół godzinny spacer z dzieckiem do lasu zabieramy ze sobą podstawowy zestaw opatrunków na drobne skaleczenia takie jak: plastry, gazy jałowe i sól fizjologiczną. Wszystko możemy zapakować do kieszeni lub w małą apteczkę typu mini med.
Apteczka na spływ kajakowy, żeglarstwo, sporty wodne.
Tu istotna jest konstrukcja apteczki. Wsad jest niezmienny. Apteczka musi być w 100% wodoodporna. Najczęściej występuje w postaci worka „Dry Bag”.
Apteczka na rower
Świetnie sprawdzą się mniejsze, płaskie apteczki przypinane do ramy lub kierownicy za pomocą rzepów. Nieodzownym atutem takiej apteczki są odblaski. Modyfikacje wkładu aptecznego polegają na jego zmniejszeniu (ilość) oraz zastąpieniu niektórych elementów bazowych. Np. opatrunek osobisty typ W możemy zastąpić mniejszym typ M. W przypadku zabezpieczenia większej grupy rowerzystów świetnie sprawdzą się duże apteczki sakwy.
Biwak pod namiotem
Tu możemy poszaleć. Ponieważ nasze aktywności są bardziej stacjonarne, a więc wkład apteczki możemy nieco rozbudować. Do standardowego wkładu aptecznego dorzucilibyśmy np. opatrunki na oparzenia BurnTec. Dlaczego opatrunki na oparzenia. Biwak i bytowanie pod namiotem to często styk z ogniem i wrzątkiem.
Apteczka zimą
O tej porze roku charakterystyczne w turystyce są dwie rzeczy: kontuzje spowodowane upadkami, oraz wychłodzenie. Zatem w apteczce niezbędnym dodatkiem będą szyna typu Splint, która pozwoli nam szybko i sprawnie stabilizować zwichnięte, skręcone czy złamane kończyny. Przydadzą się również jednorazowe „zimne” kompresy. Drugą istotną sprawą jest termika. Folie NRC x 2 to podstawa. Choć stanowią jedną z wielu warstw w walce z hipotermią zawsze musimy je mieć przy sobie.
Kupować gotową czy kompletować samemu?
Najprościej i najłatwiej zakupić gotowy zestaw, który ewentualnie zmodyfikujemy o dodatkowe elementy. Pamiętajmy aby postawić na jakość. Nie tylko ze względu na trwałość ich konstrukcji, a przede wszystkim ich zawartość.
Leki i apteczka turystyczna.
Leki podróżują zawsze odrębnie od apteczki. Przenosimy je w odrębnych dedykowanych opakowaniach, które muszą w warunkach turystycznych zapewniać im 100% ochronę. Lista leków będzie różna w zależności od rodzaju a przede wszystkim kierunku naszej wyprawy. Inne leki zabierzemy ze sobą do Afryki inne na wycieczkę w Himalaje, jeszcze inne na trekking w Karkonosze.
Przed podróżami szczególnie tymi do krajów podwyższonego ryzyka, zawsze należy skonsultować się z Lekarzem lub Lekarzem Medycyny Podróży. Każdy podróżnik dobiera leki według własnego zapotrzebowania, kierunku i typu podróży (szczepienia, choroby danego regionu) a przede wszystkim zapotrzebowaniem własnego organizmu. Nigdy nie zabieramy, a tym bardziej nie zażywamy leków bez konsultacji z lekarzem.
Podstawowa uniwersalna i bazowa lista leków i wyrobów medycznych, które mogą przydać się w turystyce może kształtować się w następujący sposób:
Apteczka pierwszej pomocy bez znajomości zasad i szkolenia z pierwszej pomocy jest nieprzydatna. Ucz się!
To najważniejsza rzecz w posiadaniu apteczki pierwszej pomocy znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy. Bez tego nawet najlepiej wyposażona apteczka będzie bezużyteczna, a ludzkie zdrowie i życie będzie zagrożone. Zapisz się na kurs pierwszej pomocy poszukaj kursów pierwszej pomocy w twojej okolicy, uczęszczaj na szkolenie z pierwszej pomocy i ćwicz, ćwicz, ćwicz pierwszą pomoc jak tylko się da i kiedy się da TO RATUJE LUDZKIE ŻYCIE I ZDROWIE być może osób, które bardzo kochasz.
Z ratowniczymi pozdrowieniami,
Gotowi Do Ratowania
Wirtualna kawa dla ratownika? Czemu nie! Naszego ratowniczego bloga tworzymy z ogromną pasją i zaangażowaniem, wkładamy w nasze materiały dużo pracy starając się, by były one rzetelne. Co najważniejsze, abyś dzięki temu co właśnie czytasz wiedział lub wiedziała, jak udzielić pierwszej pomocy drugiej osobie, kiedy zajdzie taka potrzeba. Jeśli chcesz, możesz w zamian podarować nam wirtualną kawę. Będzie nam bardzo miło. Dziękujemy!